Zewnątrzsterowność a proces odchudzania

Zewnątrzsterowność a proces odchudzania

Odchudzanie to nie tylko idealnie wyliczona kaloryczność, zindywidualizowane zalecenia oraz regularna aktywność fizyczna. Te aspekty oczywiście są bardzo istotne, ale jest jeszcze jeden bardzo ważny czynnik, który może decydować o dalszych sukcesach.

Jest to nasza psychika oraz związane z nią odpowiednie nastawienie do działania. Proces odchudzania nie trwa tylko kilka dni bądź tygodni. Bywa, że wymaga poświęcenia znacznej ilości czasu. Jednakże to od nas samych zależy, jak ten czas wykorzystamy.

Oczywiście po drodze mogą zdarzyć się potknięcia, na które czasem nie mamy wpływu lub wynikają z chwili słabości.

To nie powinien być powód do rezygnacji z dalszych starań. Warto zaakceptować fakt, że one będą się zdarzać i są elementem każdego procesu zmiany.

Każda osoba, która podjęła się odchudzania, podchodzi do tej kwestii w nieco inny sposób. Wpływ ma na to charakter, dotychczasowe próby odchudzania, rodzaj motywacji itd.

Są też osoby, które już kilkukrotnie podchodziły do odchudzania, lecz rzadko udaje im się osiągnąć zamierzone cele ze względu na potencjalne czynniki zewnętrzne, które według nich wpływają na ich ciągłe niepowodzenia. Takie postępowanie nazywa się zewnątrzsterownością.

Nie mogę schudnąć, bo takie mam geny

Osoby zewnątrzsterowne uważają, że same nie mają wpływu na to co ich spotyka.

W kwestii odchudzania bardzo często ma miejsce sytuacja, gdy osoby te twierdzą, iż m.in ich masa ciała to kwestia genów - „Skoro moja mama i babcia były otyłe, to ja też taka jestem i nic już z tym nie zrobię”.

Dobrym pretekstem do pozostania w starych nawykach żywieniowych są też finanse - „Przeszłabym na dietę, ale przecież to kosztuje i wszystkie zdrowe produkty na pewno są bardzo drogie” czy rodzina - „Mąż zawsze kupuje coś

słodkiego, a za każdym razem jak jedziemy w odwiedziny do bliskich, to częstują nas ciastem i nie wypada odmówić”.

Co ważne, osoby, które kierują się zewnątrzsterownością uważają, że nie mają sobie nic do zarzucenia. Tkwiąc w starych nawykach żywieniowych, nie próbują same ich zmienić, a winę za ich obecny stan, czyli nadmierną masę ciała, ponoszą inni ludzie bądź wpływ na to mają czynniki zewnętrzne, które wg. nich ciężko jest obejść.

Co za tym idzie, osoby zewnątrzsterowne nie chcą przejąć kontroli nad swoim zdrowiem i nie chcą wziąć odpowiedzialności za swoje dodatkowe kilogramy.

Z czym się wiąże zewnątrzsterowność?

Niska samoocena, niskie poczucie własnej skuteczności, niepewność, skłonność do stanów depresyjnych.

Wśród osób zewnątrzsterownych bardzo często można zauważyć powyższe przekonania i odczucia.

Okazuje się, że osoby te częściej też popadają w nałogi oraz bardzo rzadko osiągają zamierzone cele.

Przyczyn takiego postępowania można doszukiwać się w problemach z przeszłości, które nierzadko będą wymagały konsultacji ze specjalistą.

Jednakże już samo zrozumienie, że jest się osobą zewnątrzsterowną jest pierwszym krokiem do pozytywnej zmiany, która może zaowocować poprawą samooceny, a w dalszej perspektywie wprowadzeniem zdrowych nawyków żywieniowych.

Jak pomóc osobie zewnątrzsterownej?

Zacznij od małych kroków.

Najprostszym ćwiczeniem będzie zadanie sobie pytania: Co w tym momencie jestem w stanie zrobić?

Być może warto poprosić męża, aby zamiast słodyczy zaczął kupować owoce, a na kolejne rodzinne spotkanie samemu można upiec ciasto ze zdrowszych składników.

Każda osoba, która osiągnęła swój cel, kiedyś postawiła ten pierwszy krok, nawet jeśli był to bardzo mały krok.

Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie, że odchudzanie to proces, który może trwać, jednakże każdy, niezależnie z jakiego miejsca w życiu startuje, również może osiągnąć sukces, jeżeli podejmie się działania i popracuje nad swoimi przekonaniami, motywacją i nastawieniem.

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony jest równoznaczne z tym, że zgadzasz się na ich użycie – pliki te będą zapisywane na urządzeniu końcowym. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.