Przyjmowanie jakich suplementów należy skonsultować z lekarzem_ cz. 2 - Herbvit

Przyjmowanie jakich suplementów należy skonsultować z lekarzem? cz. 2

Suplementy diety, mimo iż są uznawane za środek spożywczy, nie są obojętne dla naszego zdrowia.

Obecnie cieszą się one dużą popularnością głównie ze względu na ich częste reklamowanie w mediach.

Odpowiednio dobrany pod indywidualne zapotrzebowanie suplement będzie wsparciem dla organizmu, jednakże w przypadku nadmiernego ich przyjmowania nierzadko z różnymi lekami może skutkować to wieloma konsekwencjami zdrowotnymi.

Dlatego przy wyborze odpowiednich preparatów szczególnie dla osób na stałe przyjmujących leki bądź borykającymi się z różnymi dolegliwościami niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Druga część artykułu prezentuje kolejne przykłady suplementów wymagających opinii lekarskiej.

Biotyna

Nazywana inaczej witaminą B7 lub witaminą H. Jest kojarzona przede wszystkim z dobrą kondycją włosów, skóry i paznokci.

Ponadto wspiera ona funkcjonowanie układu nerwowego oraz bierze udział w przemianach metabolicznych.

Niewielkie jej ilości są wytwarzane przez nasze bakterie jelitowe. Niedobory biotyny zdarzają się bardzo rzadko.

Mimo tego wiele kobiet stosuje suplementy zawierające biotynę w celu poprawienia stanu m.in. włosów. Jak się okazuje, przyjmowanie biotyty w zbyt dużych dawkach może zaburzać wyniki badań krwi.

Jest ona bowiem wykorzystywana w testach immunochemicznych. Ma to szczególne znaczenie przy analizowaniu poziomu hormonów, co może skutkować niewłaściwie postawioną diagnozą oraz nieodpowiednim planem leczenia. Dlatego istotne jest, aby poinformować lekarza kierującego na badania o przyjmowanych preparatach biotyny. W tym przypadku wskazane będzie odstawienie jej na kilka dni.

Preparaty ziołowe

Zioła najczęściej są spożywane pod postacią naparów, a także jako ekstrakt bądź w formie sproszkowanej jako suplement.

Zioła stosuje się m.in. w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Sięga się po nie również w przypadku problemów ze snem, w celu łagodzenia stanów zapalnych czy też jako preparaty poprawiające stan skóry.

Zazwyczaj uważa się, że nie powinny one wywoływać efektów ubocznych.

Niestety istnieją wyjątki, podczas których należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj spożywanych ziół.

Przykładowo ziele bratka (fiołek trójbarwny) jest przeciwwskazane w przypadku osób chorujących na miażdżycę oraz zakrzepicę.

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea), często stosowana w celu poprawy funkcjonowania układu odpornościowego, nie powinna być przyjmowana w czasie stosowania leków immunosupresyjnych oraz glikokortykosteroidów.

Natomiast mniszka lekarskiego nie powinny spożywać osoby ze schorzeniami wątroby. Jest to tylko kilka przykładów ziół, które mogą wchodzić w interakcję z lekami bądź, wpływać na pogłębienie stanów chorobowych. Dlatego w momencie przyjmowania jakichkolwiek leków, decyzję o włączeniu dodatkowych preparatów powinien podjąć specjalista.

Jod

Jod jest pierwiastkiem, który bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu hormonów tarczycy.

Ponadto jest on również silnym przeciwutleniaczem. W Polsce ze względu na duże niedobory tego składnika w populacji powstało zalecenie jodowania soli kuchennej.

Najczęstszym skutkiem niedoboru jodu jest pojawienie się tzw. wola. Innym następstwem niedoboru jest niedoczynność tarczycy.

Ponadto z tarczycą powiązana jest choroba Hashimoto, która może doprowadzić do niedoczynności tego narządu. O ile zdarzają się przypadki niedoczynności tarczycy bez wcześniejszego wystąpienia Hashimoto, o tyle nie jest możliwe, żeby niedoczynność tarczycy wywołała Hashimoto. W przypadku niedoczynności tarczycy istnieją przesłanki do wprowadzenia suplementacji jodem.

Natomiast w chorobie Hashimoto jod może zaostrzyć toczący się w organizmie stan zapalny czego konsekwencją będzie pogłębienie uszkodzenia tarczycy. Dlatego przed wprowadzeniem suplementacji warto wykonać szczegółową diagnostykę, która sprawdzi poziom hormonów tarczycy oraz przeciwciał. Zalecane jest również wykonanie USG tarczycy.

Racjonalna suplementacja

Suplementy mają za zadanie wzbogacić naszą dietę w momencie niedoborów. Prawidłowo dobrana suplementacja może korzystnie wpłynąć na stan naszego zdrowia.

Jednakże, aby przyjmowanie ich przynosiło efekty, warto zmodyfikować swój sposób odżywiania oraz wdrożyć dzienną aktywność. Bez wprowadzenia kilku istotnych zmian, kolejna tabletka nie rozwiąże naszych problemów zdrowotnych.

Dlatego należy pamiętać, że suplementy to dodatki, a w przypadku wystąpienia chorób bądź przyjmowania większej ilości leków mogą one wchodzić z nimi w interakcje, bądź zaostrzać stany chorobowe. W tym przypadku przed wprowadzeniem kolejnego preparatu niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.