Czy zaburzenia odżywiania są powszechnym problemem? O kompulsywnym objadaniu się. - Herbvit

Czy zaburzenia odżywiania są powszechnym problemem? O kompulsywnym objadaniu się.

Problemy ze strony sfery psychicznej mogą manifestować się na wiele sposobów. Obecnie coraz częściej koncentrują się one na spożywaniu bądź całkowitej eliminacji niektórych pokarmów, prowadząc do zaburzeń odżywiania.

Kiedy mowa o zaburzeniach odżywiania najczęściej wymienia się anoreksję czy bulimię. Nieleczone mogą w znacznym stopniu wpływać na stan zdrowia. Dlatego osoby nimi dotknięte powinny być otoczone opieką specjalistów, w tym psychiatrów, psychoterapeutów, a także dietetyków klinicznych.

 Osobami, które najczęściej zmagają się z zaburzeniami odżywiania, są kobiety. Chociaż wśród mężczyzn tendencja ta również występuje jednakże w mniejszym stopniu. Co ważne, niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy, iż na nie cierpią. Uważa się, że mogą one dotyczyć co dziesiątej osoby.

Kompulsywne objadanie się

Kompulsywne objadanie się obok anoreksji, bulimii czy ortoreksji również uznawane jest za zaburzenie odżywiania.

Charakteryzuje się niekontrolowanym spożyciem bardzo dużych ilości pokarmów w krótkim czasie.

Najczęściej podczas epizodu objadania, sięga się po wysokoprzetworzone produkty, a co ważne, niekoniecznie idzie to w parze z uczuciem głodu.

W odróżnieniu od innych zaburzeń nie obserwuje się tu zachowań kompensacyjnych takich jak wymioty czy bardzo intensywna aktywność fizyczna.

Nadmierne jedzenie w tym przypadku stanowi duży problem, lecz zazwyczaj jest to sposób na odreagowanie stresu lub radzenie sobie z emocjami.

Ze względu na dużą dostępność do pożywienia spore grono osób koncentruje się właśnie na jedzeniu, ponieważ szybko daje nam ono poczucie złagodzenia napięcia i stanu relaksacji.

Jest to stosunkowo młode zjawisko, gdyż dopiero od kilkudziesięciu lat mamy możliwość zakupu produktów spożywczych w nieograniczonych ilościach.

Epizod kompulsywnego objadanie się ma miejsce w momencie pojawienia się bodźca. Jest to zazwyczaj stresująca sytuacja, bądź inne doświadczenie, które obciąża nas psychicznie. Jedzenie w tym przypadku jest reakcją na ten bodziec. Ma ono nas uspokoić i odstresować. Niestety po pewnym czasie mają miejsce wyrzuty sumienia, które również wpływają negatywnie na nasze samopoczucie, wywołując tym samym kolejne reakcje stresowe.

Jakie symptomy powinny zwrócić naszą uwagę?

Poza samymi epizodami kompulsywnego objadania się osoby cierpiące na to zaburzenie bardzo często unikają spożywania posiłków w towarzystwie, wolą jeść samotnie. Nierzadko rezygnują ze spotkań z bliskimi, gdyż może się to wiązać z ocenianiem ich. W swoim życiu próbowały wielu rodzajów diet, w tym bardzo restrykcyjnych o niskiej kaloryczności. Są to osoby, które mogą miewać wahania nastroju, długotrwale utrzymujące się złe samopoczucie i stany depresyjne.

Jak radzić sobie z kompulsywnym objadaniem się?

Jednym z ważniejszych kroków jest poznanie, co tak naprawdę wywołuje chęć nadmiernego jedzenia.

Dokładne przeanalizowanie czynnika, który wyzwala tę reakcję, jaką jest przejadanie się, pomaga ustalić i zaplanować dalsze postępowanie.

Być może jest to jakaś sytuacja, której doświadczamy w pracy i sprawia, że czujemy się zestresowani. Nierzadko są to też spotkania z konkretnymi osobami, których chcemy unikać, choć nie zawsze jest to możliwe. Przykładów tego typu bodźców jest bardzo wiele i są one indywidualne.

Jednakże poznanie ich jest niezbędne, aby móc kontynuować proces zmiany nawyku. 

Inną istotną kwestią jest

zamiana czynności, jaką jest nadmierne objadanie się, na inną, która również przyczyni się do osiągnięcia pożądanego efektu, jakim jest poczucie zmniejszenia napięcia i odstresowania się. Jest to jeden z trudniejszych elementów całego procesu wsparcia osób z zaburzeniami odżywiania. Wymaga on dużego zaangażowania i poświęcenia czasu. Mimo tego jest to kluczowy element, a korzyści, jakie płyną z zastosowania go, wpłyną nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, a także psychiczne.

 

Terapia - czy każdy jej potrzebuje?

Wszelkie zaburzenia, w tym odżywiania, wymagają kontaktu ze specjalistą. Na szczęście świadomość społeczeństwa w tym temacie wzrasta i coraz więcej osób podejmuje się terapii.

W przypadku kompulsywnego objadania się pomocne może stać się dodatkowo stosowanie technik uważnego jedzenia. Ważne jest też, aby zrozumieć, że proces, jakim jest powrót do prawidłowej relacji z żywieniem trwa. Dlatego nie należy z niego rezygnować kiedy zdarzy się niepowodzenie. 

 

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.