Pierwsza wizyta u dietetyka — jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u dietetyka — jak się przygotować?

Dietetyk, tak jak każdy inny specjalista, potrzebuje zebrać odpowiednie informacje, aby sprostać oczekiwaniom swoich podopiecznych.

Dzięki nim będzie on w stanie opracować spersonalizowany jadłospis oraz zalecenia żywieniowe.

Pierwsza wizyta u dietetyka trwa zazwyczaj ok. 1-1,5 h, podczas której zostanie przeprowadzony obszerny wywiad zdrowotno-żywieniowy.

W tym czasie klient będzie również miał możliwość wykonania analizy składu ciała, a także zostaną zmierzone jego obwody.

Oczywiście każdy dietetyk ma swój własny plan pierwszej wizyty i powyższe elementy, jak pomiary ciała, nie są obowiązkowe. Podstawę natomiast stanowi właściwie opracowany wywiad. Jak się do niego przygotować i o czym jeszcze powinien być poinformowany dietetyk przed przystąpieniem do współpracy?

Sprawdź, w czym specjalizuje się Twój dietetyk

Przed podjęciem współpracy z dietetykiem, klient powinien zaznajomić się z jego specjalnością.

Warto wiedzieć jakie osoby do tej pory wspierał żywieniowo. Czy są to osoby z otyłością, z chorobami tarczycy czy może borykający się z SIBO?

Dietetycy, podobnie jak lekarze, mają zazwyczaj obraną swoją dziedzinę, w której czują się najlepiej i w której są specjalistami.

Dlatego przy wyborze odpowiedniego dietetyka zaleca się wcześniejsze przeanalizowanie jego profesji.

Dzienniczek żywieniowy

Poprawnie uzupełniony dzienniczek żywieniowy powinien zawierać spis wszystkich spożywanych produktów i płynów w ciągu ok. trzech dni.

Zazwyczaj wybiera się dwa dni robocze i jeden dzień weekendowy. W dzienniczku tym należy uwzględnić nawet najmniejsze ilości spożytego pokarmu.

Tak uzupełniony dzienniczek żywieniowy stanowi wskazówkę dla dietetyka, który na jego podstawie pozna schemat żywienia swojego klienta.

Większość dietetyków wzór dzienniczka umieszcza 

na  swojej stronie internetowej, co znacznie ułatwia wpisywanie poszczególnych elementów.

Dzienniczek ten warto przesłać na parę dni przed wizytą.

Jednakże prowadzenie dzienniczka zawiera pewną pułapkę. Część ludzi podczas uzupełniania go może chcieć pokazać się z jak najlepszej strony. Dlatego przez ten czas będą chcieli skupiać się na wyborze jak najzdrowszych produktów, kiedy tak naprawdę w inne dni nie przestrzegają zasad zdrowego odżywiania.

Dietetyk po otrzymaniu takiego dzienniczka może mieć problem z ustaleniem faktycznego problemu swojego podopiecznego, co finalnie może się przekładać na proponowane przez niego zalecenia.

Przykładowo, klient w ciągu dnia spożywa 2-3 posiłki o wysokim stopniu przetworzenia. W dzienniczku natomiast może wpisać 5 posiłków, które zawierają warzywa, owoce czy ciemne pieczywo.

Dietetyk, widząc taki dzienniczek, nie jest w stanie stwierdzić czy podopieczny ma problem z właściwą ilością posiłków w ciągu dnia i ich prawidłowym zbilansowaniem.

Dlatego należy pamiętać, że dietetyk nigdy nie ocenia sposobu odżywiania swoich pacjentów. Jest on od tego, żeby pomóc im właściwie dobierać produkty spożywcze, z uwzględnieniem ich własnych preferencji żywieniowych.

Morfologia krwi i inne badania

Część dietetyków, szczególnie specjalizujących się w poszczególnych jednostkach chorobowych może poprosić o aktualne wyniki badań krwi.

Przed pierwszą wizytą warto mieć wykonaną podstawową morfologię krwi, lipidogram, glukozę na czczo oraz TSH.

Należy jednak pamiętać, że dietetyk nie może na podstawie badań krwi zlecać przyjmowania konkretnych leków ani diagnozować chorób. Tym zajmuje się lekarz.

Dlatego po wykonaniu powyższych badań warto skonsultować je z lekarzem, a następnie po 

uzyskaniu opinii, przekazać ją wraz z wynikami dietetykowi. Dlaczego zatem dietetyk może poprosić o wyniki badań?

Część analizowanych parametrów w dużym stopniu jest powiązana z prowadzoną dietą. Np. w morfologii krwi można dostrzec nieprawidłowości związane z niedoborem żelaza, które predysponują do rozwoju anemii.

Dietetyk, mając taki wynik, może włączyć do diety więcej produktów bogatych w łatwo przyswajalne żelazo.

Aspekty praktyczne

Większość dietetyków korzysta z analizatora składu ciała.

Analiza ta ma jednak pewne przeciwwskazania. Nie należy wykonywać jej u osób z epilepsją oraz u których wszczepiono rozrusznik serca bądź metalowe implanty. Ponadto nie powinny wykonywać jej kobiety w ciąży.

Badanie to przeprowadza się, stając na analizator bosymi stopami, dlatego warto, zamiast rajstop wybrać inne elementy garderoby np. skarpetki, co znacznie ułatwi przygotowanie się do analizy.

Przed wizytą warto również przygotować listę z przyjmowanymi lekami oraz suplementami.

Niektóre preparaty mogą wchodzić w interakcje z produktami spożywczymi, dlatego dietetyk musi być o nich poinformowany przed przystąpieniem do układania jadłospisu.

Kolejną przydatną wskazówką jest wypisanie wszystkich pytań, które mogą być nurtujące w kontekście zdrowego odżywiania.

W świecie dietetyki istnieje wiele mitów półprawd, które doświadczony dietetyk pomoże wyjaśnić.

Co ważne, większość dietetyków z pewnością zapyta o cel, jaki chcemy zrealizować. Pytanie to może wydawać się błahe, ale w rzeczywistości może przysporzyć wielu problemów.

Dlatego warto kilka dni wcześniej się zastanowić, co tak naprawdę chcemy zrealizować dzięki diecie. Odchudzić się, poprawić stan zdrowia? A może móc pobiec w półmaratonie bądź mieć więcej energii do wykonywania codziennych czynności?

Dobrze przygotowany klient to dobrze przeprowadzona kuracja u dietetyka

Znając i stosując się do wszystkich powyższych elementów mamy znacznie większą pewność, że zalecony nam program odżywiania będzie spełniał nasze oczekiwania i finalnie przyniesie zamierzone rezultaty.

Na podstawie tych wszystkich informacji dietetyk ma możliwość spersonalizowania zaleceń, które w zależności od potrzeb będą wspierać proces odchudzania bądź leczenia.

Dlatego należy pamiętać, że im więcej informacji przekażemy dietetykowi tym lepiej dla nas.

POLECAMY

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony jest równoznaczne z tym, że zgadzasz się na ich użycie – pliki te będą zapisywane na urządzeniu końcowym. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.