Kiedy skorzystać z porady psychodietetyka?

Kiedy skorzystać z porady psychodietetyka?

Psychodietetyka jest dziedziną, która łączy ze sobą wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii.

Nie każdy klient dietetyka będzie wymagał konsultacji psychodietetycznej, jednakże część osób borykających się z nadwagą i otyłością już tak.

Sposób działania psychodietetyka nie zawsze skupia się na układaniu jadłospisów (o ile w ogóle). W jego gabinecie podstawę stanowi rozmowa z podopiecznym, która odpowiednio poprowadzona ma podtrzymać motywację do działania i wspierać proces zmiany nawyków żywieniowych.

Z jakimi osobami najczęściej pracuje psychodietetyk i jakie problemy pomaga rozwiązać?

Nowe podejście do zmiany sposobu odżywiania

Do tej pory osoba, która udawała się na konsultację do dietetyka, otrzymywała indywidualny jadłospis wraz z zaleceniami.

Skrojony na miarę, uwzględniający preferencje żywieniowe, zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz dostosowany do stylu życia plan miał za zadanie wspomóc proces odchudzania.

Wydawać by się mogło, że wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami, a waga będzie spadać. Kiedy jeszcze doda się codzienną aktywność fizyczną, proces odchudzania będzie przebiegał jeszcze szybciej.

Brzmi jak prosty do zrealizowania plan. W praktyce niestety odchudzanie to nie tylko deficyt kaloryczny i częste treningi. Gdyby tak było, nie mielibyśmy tylu osób cierpiących na zaburzenia odżywiania oraz zmagających się z efektem jojo.

W ujęciu psychodietetycznym jadłospis często jest dodatkiem. Bywa też, że w ogóle się go nie tworzy.

W psychodietetyce należy skupić się na szukaniu przyczyn obecnego stanu rzeczy podopiecznego. Dlaczego on podjada, dlaczego on nie może schudnąć mimo przerobienia wielu diet? Co tak naprawdę wyzwala w nim chęć do jedzenia, jak on postrzega jedzenie? Czy jest ono czymś, co pomaga mu się odstresować? A może daje mu poczucie bezpieczeństwa lub kontroli?

Na te pytania stara się znaleźć odpowiedź właśnie psychodietetyk. Osoba, która chciałaby schudnąć, a boryka się z problemami natury emocjonalnej, nie będzie się stosowała do zaleconego mu jadłospisu. Nie rozwiąże on jej problemów. Co gorsza, może wręcz je zaostrzyć, gdyż sam fakt, że musi go przestrzegać, może potęgować stres, który przykładowo będzie odreagowywała jedzeniem.

Rozmowa i poczucie wsparcia

Wizyta u psychodietetyka opiera się przede wszystkim na rozmowie w myśl dialogu motywującego.

Psychodietetyk powinien akceptować motywy swojego podopiecznego, być autentyczny i wykazywać się empatią. Dzięki temu stworzy on bezpieczną przestrzeń do wprowadzania zdrowych zmian.

Odpowiednia motywacja i pokazanie wsparcia jeszcze bardziej wzmocni chęć do działania. Psychodietetyk pomaga stworzyć właściwy cel. Nie zawsze jest nim 

stwierdzenie: „chce schudnąć”. Co ważne może się pod nim kryć ukryte znaczenie, które właśnie podczas rozmowy ze specjalistą uda się wydobyć.

Może się okazać, że osoba, która chce się odchudzić, tak naprawdę potrzebuje tego, aby móc uczestniczyć aktywnie w życiu rodzinnym, gdyż do tej pory nadprogramowe kilogramy uniemożliwiały jej wspólne wyjazdy bądź zabawy z wnukami.

Schudnięcie ponadto będzie stanowiło pierwszy krok w drodze po zdrowie, ponieważ w rodzinie wiele osób z powodu nadwagi bądź otyłości cierpiało na różne schorzenia. Przykładów można podawać znacznie więcej. Każdy podopieczny psychodietetyka to zupełnie inna historia.

Czy potrzebujesz pomocy psychodietetyka?

Odsetek osób, które wracają do swojej wagi sprzed podjęcia się kuracji odchudzającej, jest bardzo duży.

Niektóre źródła podają, że aż 80-90% odchudzających się znów przybiera na wadze po kilku czy kilkunastu miesiącach. Czy to wynik źle dobranego jadłospisu? Być może tak, ale będąc pod opieką dietetyka, można go w każdej chwili skorygować i dzięki temu kontrolować wahania w masie ciała.

Jednakże najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy jest brak ugruntowanych zdrowych nawyków, które będą towarzyszyć takim osobom na co dzień po zakończeniu współpracy z dietetykiem.

Sam jadłospis tych nawyków niestety nie wypracuje. Dlatego tak ważne jest nauczenie się właściwych wyborów żywieniowych, poprawienie relacji z jedzenie, a często też nauki radzenia sobie ze stresem. Tym właśnie zajmuje się psychodietetyk.

Dlatego jeżeli podjadamy w sytuacjach stresowych, jedzenie stanowi dla nas ucieczkę od problemów, przekąskami wynagradzamy sobie niepowodzenia lub cierpimy na napadowe objadanie się, warto wtedy rozważyć rozmowę z psychodietetykiem.

A może byliśmy już na kilku dietach bądź jedzenie „niedozwolonych” produktów wywołuje w nas szereg negatywnych emocji? W tych przypadkach również warto skonsultować się z odpowiednim specjalistą.

Dietetyk czy psychodietetyk?

W zasadzie każdy dietetyk powinien być zaznajomiony z tematem, jakim jest psychodietetyka. Dzięki temu może pomóc swojemu podopiecznemu z zupełnie innej perspektywy.

Jednakże, gdy zauważamy, że nasze problemy z masą ciała mogą mieć podłoże w sferze emocjonalnej, warto wtedy znaleźć takiego specjalistę, którego profesją będzie psychodietetyka.

Nie każdy dietetyk jest psychodietetykiem, ale też nie każdy psychodietetyk jest dietetykiem. 

Psychodietetykiem mogą również zostać terapeuci bądź psycholodzy. Wybór odpowiedniej osoby do współpracy powinien zależeć od naszych indywidualnych potrzeb.

Dlatego warto poświęcić nieco czasu na znalezienie tej właściwej, ponieważ będzie to miało wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale też emocjonalne.

POLECAMY

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony jest równoznaczne z tym, że zgadzasz się na ich użycie – pliki te będą zapisywane na urządzeniu końcowym. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.