Kiedy warto udać się do dietetyka?

Kiedy warto udać się do dietetyka?

Gabinet dietetyka to miejsce, do którego najczęściej trafiają osoby, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów.

Do tej pory profesja dietetyka kojarzyła się właśnie z odchudzaniem.

Obecnie dietetycy, tak jak lekarze mają swoje dziedziny, w których się specjalizują.

Dlatego coraz częściej trafiają do nich osoby z różnymi schorzeniami jak np. chorobami tarczycy, jelit, a także skóry czy układu nerwowego.

Większość diagnozowanych w dzisiejszych czasach chorób wymaga właściwego podejścia nie tylko farmakologicznego, ale również dietetycznego stąd istnieje konieczność ścisłej współpracy lekarzy oraz dietetyków, aby móc podejść w sposób całościowy do pacjenta.

Wdrożenie właściwego sposobu odżywiania zarówno osobom odchudzającym się, jak i chcącym poprawić swój stan zdrowia dietą, może być problematyczne.

Na samym początku wiele z nich podejmuje się wprowadzania zmian żywieniowych samodzielnie, lecz bywa, że od nadmiaru informacji zamieszczonych w Internecie można nieco się pogubić.

Dlatego w niektórych przypadkach warto zgłosić się na konsultację do dietetyka. O jakich przypadkach mowa?

Bezskuteczne próby odchudzania

W Internecie, a także w prasie można znaleźć wiele propozycji diet odchudzających.

To, co jest w nich najbardziej przyciągające to obietnice szybkiej utraty zbędnych kilogramów.

Tego typu diety są też często dość nisko kaloryczne jak np. 1000 czy 1200 kcal. Innym rodzajem diet są te, które zakładają spożywanie kilku określonych produktów tzw. monodiety (dieta kapuściana, dieta ryżowa), bądź też eliminacje tylko niektórych z nich np. nabiału, pszenicy, białego chleba itp.

Najważniejszą kwestią w diecie odchudzającej nie jest sukcesywne wykluczanie coraz większej ilości produktów czy dalsze pogłębianie deficytu kalorycznego.

Istotne jest dobranie odpowiedniej kaloryczności dla danej osoby, biorąc pod uwagę jej zwyczaje żywieniowe oraz aktywność fizyczną.

Co ważne dieta nie musi wiązać się z niejedzeniem swoich ulubionych potraw. Doświadczony dietetyk jest w stanie tak skomponować jadłospis, że znajdą się w nim ulubione dania, a nawet „niedozwolone” przekąski.

Dieta nie jest czymś, co ma się kojarzyć z wyrzeczeniami czy restrykcjami. W takim przypadku nie wytrzyma się na niej zbyt długo. A jeśli się to uda, będzie prowadzić do frustracji i rozdrażnienia, ponieważ wymaga to odmawiania sobie przyjemności z jedzenia.

Dlatego jeśli kolejna dieta odchudzająca nie przynosi efektu, a jedzenie stanowi przykrą konieczność, warto omówić te kwestie ze specjalistą.

Mity dietetyczne

Dietetyka jest dziedziną, która ciągle się rozwija.

To, co było uważane za słuszne jeszcze kilkanaście lat temu, dzisiaj wg. aktualnego stanu wiedzy nie ma już uzasadnienia.

Jednakże wiele stwierdzeń bardzo mocno zakorzeniło się w naszym społeczeństwie i niestety w dalszym ciągu mają one swoich zwolenników.

Najpopularniejsze przykłady tego typu mitów to: nie jedzenie od godziny 18:00, unikanie chleba w diecie 

odchudzającej, jedzenie owoców tylko w pierwszej połowie dnia, konieczność jedzenia 5 posiłków dziennie.

Jest ich oczywiście znacznie więcej, jednakże należy mieć na uwadze fakt, że znaczna większość została już obalona.

Innym częstym zjawiskiem obecnym w mediach jest uznawanie jednego modelu żywieniowego za najlepszy i najzdrowszy.

Co istotne, w świecie dietetyki nic nie jest ani czarne, ani białe. U każdego sprawdzić się może zupełnie coś innego, a kolejna osoba stosująca jeden rodzaj popularnej diety może po pewnym czasie skarżyć się na problemy zdrowotne.

Nie wszyscy będą czuć się świetnie na diecie ketogenicznej, wegańskiej czy bezglutenowej. Nie są to jedyne i słuszne sposoby odżywiania się.

Przy wyborze właściwej diety należy kierować się indywidualnymi predyspozycjami.

Dietetycy na podstawie przeprowadzonego obszernego wywiadu zdrowotno-żywieniowego są w stanie ułożyć zindywidualizowany model odżywiania się.

Zdiagnozowane choroby

Na rozwój niektórych chorób bezpośredni wpływ ma sposób odżywiania.

Żywność bogata w cukier, tłuszcze trans i o wysokim stopniu przetworzenia może przyczynić się do rozwoju chorób ze strony układu pokarmowego czy krążenia, a także prowadzić do wystąpienia cukrzycy typu II i otyłości.

Przypadki te stanowczo wymagają przeorganizowania dziennego jadłospisu i wdrożenia indywidualnych zaleceń żywieniowych.

Poza typowymi chorobami dietozależnymi istnieje całe spektrum innych, które również wymagają odpowiedniego podejścia żywieniowego. Mowa tutaj m.in. o chorobach autoimmunologicznych.

Udowodniono, że odpowiednio zaplanowana dieta 

jest w stanie złagodzić stan zapalny obecny w tego typu schorzeniach i wyciszyć towarzyszące im objawy. Przykładem jest choroba Hashimoto oraz niedoczynność tarczycy.

Niestety niektórzy pacjenci cierpią na kilka chorób, do których zalecenia żywieniowe wzajemnie się wykluczają. W tej sytuacji konieczna jest opieka dietetyka, który wprowadzi odpowiednie interwencje żywieniowe.

Będą miały one za zadanie wesprzeć terapię farmakologiczną oraz zapobiegać ewentualnym niedoborom składników odżywczych.

Co istotne, obecnie zaleca się, aby wdrażać odpowiedni plan żywieniowy osobom z chorobami o charakterze neurodegeneracyjnym — choroba Parkinsona i Alzheimera, a także w stwardnieniu rozsianym czy autyzmie.

Jeszcze kilka lat temu nie wiązano tych schorzeń z koniecznością wspierania żywieniowego. Do tej pory były one leczone tylko farmakologicznie.

Specjalista od zadań specjalnych

Internet jest miejscem, gdzie znajduje się ogromna baza wiedzy z dziedziny, jaką jest dietetyka.

Jednakże wielu osobom ciężko jest się odnaleźć w gąszczu tak wielu informacji.

Na szczęście obecnie mamy możliwość skonsultowania swoich problemów ze specjalistami, którzy pomogą tę wiedzę usystematyzować i wdrożyć w życie.

Dietetyka łączy w sobie wiele dziedzin — medycynę, psychologię, a w niektórych przypadkach nawet farmakologię i diagnostykę.

Dietetyk nie tylko wspiera proces odchudzania. Z jego usług korzystają też amatorscy i zawodowi sportowcy.

Poza tym jest w stanie wskazać kierunek badań diagnostycznych oraz może pomóc w procesie leczenia wielu chorób.

Dlatego jeżeli kolejna dieta nie przyniosła zamierzonego efektu, sytuacje stresowe wyzwalają chęć do podjadania, a spożywanie niektórych produktów powoduje pewne dolegliwości, jest to jednoznaczny sygnał, aby udać się do dietetyka.

Polecamy produkty Superfoods

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony jest równoznaczne z tym, że zgadzasz się na ich użycie – pliki te będą zapisywane na urządzeniu końcowym. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.