Czy przytyję po rzuceniu palenia? - Herbvit

Czy przytyję po rzuceniu palenia

Nałóg, jakim jest palenie papierosów, niesie za sobą szereg konsekwencji zdrowotnych. Przerwanie go jest jedną z lepszych decyzji, jaką można podjąć w trosce o swoje zdrowie.

Mimo to, wiele osób zastanawia się, czy nie przybierze na masie ciała po zaprzestaniu palenia. Kwestia dodatkowych kilogramów jest bardzo często poruszana szczególnie wśród kobiet, jednakże strach przed przytyciem nie powinien być powodem do dalszego kontynuowania palenia tytoniu.

Faktem jest, że ok. 80-90% osób tyje po zaprzestaniu palenia. Najczęściej jest to obserwowane w pierwszych trzech miesiącach. Średni przyrost to ok. 4-5 kg, lecz bywają przypadki, u których obserwuje się przyrost na poziomie ok. 10 kg.

Nikotyna a odczuwanie głodu

Osoby palące nałogowo mają zauważalnie mniejszy głód i łaknienie, ponieważ nikotyna skutecznie tłumi te odczucia. Okazuje się również, że nikotyna w pewnym stopniu przyspiesza metabolizm, przez co organizm wydatkuje więcej energii. Kiedy ogranicza się bądź całkowicie eliminuje nikotynę, wzrasta apetyt, przy jednoczesnym spowolnieniu metabolizmu. Dzieje się tak również dlatego, iż wyostrza się zmysł smaku i węchu, przez co częściej ma się ochotę na podjadanie.

Palenie a wykształcanie nowych nawyków

Poprzez palenie wykształca się nawyk sięgania po papierosa w odpowiedzi na pewien bodziec np. w momencie stresującej sytuacji. Po zaprzestaniu palenia, nawyk w dalszym ciągu pozostaje, a żeby zająć czymś ręce, niestety najczęściej sięga się po różnego rodzaju przekąski, co oczywiście może mieć wpływ na wzrost masy ciała. W tym przypadku istotne jest przełamanie pętli szkodliwego nawyku, poprzez znalezienie innego zachowania w reakcji na dany bodziec.

Sam fakt, jakim jest przybieranie na masie ciała po rzuceniu palenia, również może okazać się dla wielu stresujący, toteż wiele osób nie decyduje się na zerwanie z nałogiem lub szybko do niego powraca.

Jak nie przytyć?

Zaprzestanie palenia jest inwestycją w zdrowie, jednakże, aby nie musieć się martwić o przyrost masy ciała warto wprowadzić kilka dodatkowych elementów, które mogą zahamować tycie.

Przede wszystkim dużą rolę będzie tu odgrywała aktywność fizyczna, która będzie powodowała przyspieszenie przemiany materii. Osoby, które paliły, mogą na samym początku odczuwać większe zmęczenie, lecz po pewnym czasie wydolność organizmu będzie wzrastać.

Istotną kwestią jest bieżące monitorowanie masy ciała. Jeżeli będzie ona wzrastać w znacznym stopniu, należałoby przyjrzeć się szczegółowo dziennemu menu.

Należy też pamiętać, że restrykcyjna dieta nie będzie tutaj dobrym rozwiązaniem, gdyż jeszcze bardziej może zaostrzać uczucie głodu. W dłuższej perspektywie jest to stresor dla naszego organizmu, co w konsekwencji może spowodować nadmierne podjadanie bądź nawet powrót do palenia.

Dieta osób rzucających palenie powinna być bogata w błonnik, który zapewnia uczucie sytości, dlatego nie może w niej zabraknąć warzyw, roślin strączkowych, kasz czy produktów zbożowych. Należy ograniczać bądź całkowicie wyeliminować żywność przetworzoną, alkohol i słodycze. Jadłospis warto urozmaicić poprzez dodanie składników bogatych w antyoksydanty, które usuną toksyny skumulowane w organizmie.


Zdrowie na pierwszym miejscu

Zaprzestanie palenia zawsze jest dobrym wyborem, a ewentualne przybranie kilku kilogramów niesie za sobą znacznie mniejsze ryzyko niż trwanie w nałogu. Niektórzy mogą wymagać wprowadzenia diety, innym wystarczą same zalecenia żywieniowe. Sprawdzić może się również prowadzenie dzienniczka żywieniowego w celu weryfikacji spożywanych w ciągu dnia kalorii. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i należy do niego podejść w sposób indywidualny.

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.