Czy nasycone kwasy tłuszczowe są niezdrowe?

Czy nasycone kwasy tłuszczowe są niezdrowe?

Nasycone kwasy tłuszczowe są bardzo często przedstawiane w złym świetle.

Obecnie zaleca się, aby je ograniczyć bądź wyeliminować z diety ze względu na ryzyko związane z rozwojem m.in. chorób układu sercowo-naczyniowego po spożyciu ich. Warto przy tym pamiętać, że na pojawienie się schorzeń dietozależych najczęściej ma wpływ wiele czynników, a nie tylko jeden konkretny składnik diety.

Dlatego też spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych nie zawsze musi wiązać się z pogorszeniem stanu zdrowia. Co więcej, pewna ich ilość jest potrzebna naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Czym są kwasy tłuszczowe?

Są to cząsteczki, które wraz z glicerolem tworzą tłuszcze, inaczej zwane lipidami.

Najczęściej występujące trigligerycy są połączeniem cząsteczki glicerolu i trzech kwasów tłuszczowych.

Tłuszcze są natomiast mieszaniną wielu triglicerydów.

W zależności od rodzaju kwasy tłuszczowe mają postać płynną bądź stałą.

Są one zazwyczaj dostarczane wraz z pożywieniem, lecz część z nich organizm jest w stanie sam syntezować.

Gdzie występują nasycone kwasy tłuszczowe?

Głównym pokarmowym źródłem kwasów tłuszczowych nasyconych jest mięso, tłusty nabiał, taki jak sery czy śmietana, masło, jajka, smalec. Są one obecne także w źródłach roślinnych np. w oleju kokosowym i palmowym. Ponadto żywność o bardzo wysokim stopniu przetworzenia również cechuje się dużą zawartością tych kwasów.

Zagrożenia zdrowotne

Mogą przyczyniać się do wzrostu poziomu frakcji LDL cholesterolu, co jest kojarzone z rozwojem chorób serca i układu krążenia.

Uważa się, że wpływają na powstawanie zakrzepów krwi, oraz mają wpływ na wystąpienie miażdżycy.

Schorzenia te mogą rozwinąć się poprzez spożywanie dużych ilości długołańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych (LCT), które na tle pozostałych kwasów tłuszczowych dominują w naszej diecie.

Dlatego zaleca się, aby ich spożycie było możliwie ograniczone. W największych ilościach znajdują się one w oleju palmowym i smalcu.

Warto pamiętać, że olej palmowy (szczególnie ten utwardzony) dominuje w produktach typu fast-food, słodyczach i wyrobach cukierniczych. Wyeliminowanie ich z diety będzie korzystne dla zdrowia nie tylko ze względu na obecność długołańcuchowych kwasów tłuszczowych.

Są one ponadto ubogie odżywczo i zawierają spore ilości cukrów prostych.

Korzyści zdrowotne

Pojawia się coraz więcej doniesień mówiących, iż niektóre nasycone kwasy tłuszczowe mają korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Należą do nich m.in. średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT). Ten rodzaj kwasów tłuszczowych jest stosunkowo szybko trawiony przez nasz organizm. W odróżnieniu od długołańcuchowych pomagają utrzymać układ sercowo-naczyniowy w dobrej kondycji oraz korzystnie oddziałują na profil lipidowy organizmu. Okazuje się również, że spożycie ich wspiera funkcje poznawcze oraz pracę układu pokarmowego.

Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA) powstają natomiast w naszych jelitach dzięki obecności znajdujących się tam bakterii. Na ich wytwarzanie ma wpływ rodzaj spożywanego przez nas pokarmu.

Dieta bogata w błonnik będzie temu sprzyjać. Kwasy te usprawniają pracę jelit, łagodzą stan zapalny błony śluzowej jelit, a także stanowią bardzo istotny element profilaktyki nowotworowej oraz wsparcia odporności.

Zdrowa proporcja w diecie

Dieta, która ma mieć działanie prozdrowotne, powinna opierać się na urozmaicaniu spożywanych produktów. Warto, aby były w niej obecne wszystkie makroskładniki, w tym oczywiście tłuszcze, we właściwych dla naszego zdrowia proporcjach.

Dlatego należy dostarczać ich z różnych źródeł zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych, dzięki czemu nasz organizm będzie mógł czerpać z nich jak najwięcej korzyści. Jak już wiadomo, nie powinno eliminować się z diety tak często odradzanych kwasów tłuszczowych nasyconych, o ile oczywiście ich źródłami nie są mocno przetworzone produkty spożywcze.

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

POLECAMY:

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony jest równoznaczne z tym, że zgadzasz się na ich użycie – pliki te będą zapisywane na urządzeniu końcowym. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.