Jak czytać etykiety produktów spożywczych? Cz. 2

Jak czytać etykiety produktów spożywczych? Część 2.

Czytając etykiety produktów spożywczych, głównie zwracamy uwagę na listę składników użytych do wyprodukowania danego produktu.

Co ciekawe, etykieta zawiera również kilka innych istotnych informacji, które czasem mogą zadecydować o tym, czy dany produkt warto kupić czy też lepiej go odstawić.

Zapraszamy do drugiej części artykułu poświęconego tematyce prawidłowego odczytywania etykiet produktów spożywczych.

Alergeny

Obecnie coraz więcej osób musi przestrzegać pewnych zaleceń dietetycznych ze względu na zdiagnozowane u nich alergie bądź nietolerancje pokarmowe.

Z tego względu powstało rozporządzenie, na podstawie którego producent musi poinformować konsumenta o zawartych w danym produkcie składników alergennych.

Rozporządzenie* to wyodrębnia 14 produktów spożywczych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Przykładowo, na etykiecie możemy znaleźć nazwę danego alergenu umieszczoną pogrubioną czcionką - mąka pszenna (zawiera gluten) czy białko mleka, itd.

*Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Może zawierać śladowe ilości

Z tym sformułowaniem również powinny być zaznajomione osoby, u których nawet niewielkie ilości danego składnika mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Tutaj również zostają wymienione niektóre składniki alergenne takie jak, mleko, pszenica, orzechy itp. Nie oznacza to jednak, że do wytworzenia danego produktu zostały użyte wymienione elementy.

Jednakże może być on nimi zanieczyszczony w trakcie samej produkcji, ponieważ producent używa tych składników w innych produktach.

Dlatego istnieje ryzyko, że pewne bardzo niewielkie ilości zostaną przeniesione do produktu, który teoretycznie ich nie powinien zawierać.

Na ten zapis również zwracają uwagę osoby na diecie 

roślinnej, szczególnie wegańskiej, które wykluczają wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego.

Jeżeli chcą zakupić dany produkt, nie powinny się one martwić, że składnik, jakim jest mleko czy jaja będzie składnikiem użytym w wytwarzaniu wegańskiego produktu. Oznacza to, że w danym zakładzie są one wykorzystywane do wyrobu innych produktów.

Wartość odżywcza

Kolejną ważną informacją, która musi być umieszczona na etykiecie produktu spożywczego to wartość odżywcza.

Podaje się ją zazwyczaj w odniesieniu do 100 g lub 100 ml produktu w przeliczeniu na kilodżule (kJ) oraz kilokalorie (kcal).

Należy mieć również na uwadze fakt, że dla produktu, który waży np. 130 g, wartości te będą większe.

Bywa jednak, że producent przelicza dane wartości i podaje je w takiej ilości, jaka faktycznie znajduje się w danym produkcie.

Poza tym na etykiecie muszą być dodatkowo uwzględnione poszczególne elementy: ilość tłuszczu, nasyconych kwasów tłuszczowych, białka, węglowodanów, cukrów i soli.

Niektórzy producenci podają również ilość błonnika, 

jednakże nie jest to obowiązkowe.

Na etykiecie można również znaleźć oznaczenie %RWS. Jest to tzw. referencyjna wartość spożycia, która odnosi się do dziennego zapotrzebowania organizmu na dany składnik odżywczy (białka, tłuszczu czy węglowodanów).

Jest to wartość orientacyjna i ustalana jest najczęściej na podstawie przeciętnego zapotrzebowania osoby dorosłej, które wynosi 2000 kcal.

Data minimalnej trwałości a data ważności

Określenie data minimalnej trwałości mówi nam o tym, że dany produkt zachowuje pewne określone cechy do terminu podanego na etykiecie. W tym przypadku na etykiecie znajdziemy określenie „Najlepiej spożyć przed…”.

Jednakże po upływie tego terminu produkt wcale nie musi lądować w koszu. Okazać się może, że utracił on swój aromat bądź częściowo niektóre składniki odżywcze, ale w dalszym ciągu jest zdatny do 

spożycia. Oczywiście należy być nieco bardziej wyczulonym i w przypadku gdy wyczuwalny jest pogorszony smak lub zapach lepiej taki produkt wyrzucić.

Za datą ważności kryje się określenie „należy spożyć do”. Tyczy się do produktów, które mają tendencje do szybkiego psucia się np. nabiał czy produkty mięsne. Produkty te po przekroczeniu tej daty nie nadają się do spożycia.

Świadome zakupy

Konsumenci coraz częściej decydują się na zakup wartościowych produktów, które cechują się dużą zawartością witamin czy składników mineralnych oraz dobrej jakości białek, tłuszczów czy węglowodanów.

Dlatego tak ważne jest umiejętne czytanie etykiet produktów spożywczych, z których można wyczytać bardzo wiele ciekawych informacji.

Dzięki nim wiemy, jaką kaloryczność ma dany produkt oraz czy ilości poszczególnych składników odżywczych odpowiadają naszemu zapotrzebowaniu, a także czy spożycie go może wywołać reakcje alergiczne.

POLECAMY

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony jest równoznaczne z tym, że zgadzasz się na ich użycie – pliki te będą zapisywane na urządzeniu końcowym. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.