Białko roślinne czy białko zwierzęce — które wdrożyć do diety? Cz. 2 - Herbvit
Białko roślinne czy białko zwierzęce — które wdrożyć do diety? Cz. 2

Białko roślinne czy białko zwierzęce — które wdrożyć do diety? Cz. 2

Białko, które spożywamy wraz z pokarmem, można pozyskać ze źródeł zwierzęcych oraz roślinnych.

Wiemy już, że w białku roślinnym aminokwasy, które tworzą jego strukturę, występują w różnych proporcjach, dlatego często uważane jest ono za białko niepełnowartościowe.

Okazuje się natomiast, że produktem, który cechuje się bardzo dobrą przyswajalnością, zbliżoną do produktów pochodzenia zwierzęcego, jest soja.

Dlatego nasiona soi, jak i jej przetwory są tak często wybierane przez osoby będące na diecie roślinnej.

Co ważne w naszej standardowej diecie dominuje jednak białko pozyskiwane od zwierząt. Czym się ono charakteryzuje i czy rzeczywiście można go uznać za lepsze jakościowo w porównaniu do białka roślinnego?

Gdzie znajduje się białko zwierzęce?

Białko zwierzęce znajduje się w mięsie, mleku i nabiale, rybach, owocach morza oraz podrobach.

Ostatnimi czasy popularne stają się produkty mleczne pochodzące z mleka owczego, które zawiera nieco więcej białka (6 g białka na 100 ml) w porównaniu z mlekiem krowim (ok. 4 g na 100 ml), a także z mleka koziego, które posiadają zbliżoną do mleka krowiego zawartość białka.

Osoby, które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na białko (sportowcy), mogą korzystać m.in. z odżywek białkowych, które bazują głównie na białku serwatkowym pochodzącym z mleka krowiego.

Białko zwierzęce jako białko pełnowartościowe

Ten rodzaj białka jest uznawany za pełnowartościowe ze względu na obecność wszystkich niezbędnych aminokwasów w odpowiednich proporcjach, które muszą zostać dostarczone do organizmu wraz z pożywieniem.

W ich składzie nie ma składników blokujących wchłanianie, dlatego cechują się bardzo dobrą strawnością i przyswajalnością.

Co ciekawe, najlepiej wykorzystywane przez nasz organizm jest białko jaja kurzego, które uznawane jest za białko wzorcowe. Obecne w nim aminokwasy w sposób optymalny pokrywają zapotrzebowanie organizmu na białko.

Za białko wzorcowe uznawane jest również białko mleka kobiecego. Według zasad zdrowego odżywiania zaleca się, aby w każdym posiłku znalazło się źródło białka.

Talerz Zdrowia, który został niedawno opublikowany przez Instytut Żywności i Żywienia pokazuje, że ok. ¼ posiłku powinny stanowić produkty białkowe.

Proponuje on spożywanie dobrej jakości ryb i owoców morza, fermentowanych produktów mlecznych oraz nasion roślin strączkowych. Natomiast zaleca ograniczenie spożywania czerwonego mięsa.

Strawność białek zwierzęcych

Skorygowany wskaźnik strawności aminokwasów białek zwierzęcych jest wysoki.

Białko jaja kurzego, jako białko wzorcowe przyjmuje wartość najwyższą, czyli 1. Tę samą wartość przyjmuje również mleko krowie. Wskaźnik ten dla mięsa z kurczaka wynosi 0,95, natomiast dla wołowiny 0,92. Większość produktów zwierzęcych będzie się cechować bardzo dobrą strawnością.

Nie oznacza to jednak, że rośliny w tym zestawieniu wypadają gorzej. Część z nich, takich jak wcześniej wspomniana soja czy inne strączki również ma wysoki wskaźnik PDCAAS.

Oznacza to, że nie ma lepszych czy gorszych źródeł białka w diecie. Na co dzień powinniśmy stosować różne jego źródła i dbać o urozmaicenie naszych posiłków.

W obecnych czasach niedobory białkowe zdarzają się niezwykle rzadko.

Dzienne zapotrzebowanie na ten makroskładnik wynosi 10-35% dziennej podaży energii, przy czym nie należy obniżać jego spożycia poniżej dolnej granicy zapotrzebowania.

Jeżeli zadbamy o to, aby w większości spożywanych przez nas posiłków znalazło się źródło białka, z pewnością nie będą nam grozić jego niedobory.

Do tej pory uważano, że osoby wykluczające mięso i produkty odzwierzęce nie spożywają wystarczającej ilości białka, a produkty roślinne nie dostarczają go w odpowiedniej ilości.

Jednakże biorąc pod uwagę obecnie stosowane wskaźniki strawności białek, okazuje się, że białkowe produkty roślinne są równie dobrze wykorzystywane przez organizm.

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

POLECAMY:

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.