Witamina D — z czym ją łączyć i co poprawia jej wchłanianie? - Herbvit
Witamina D — z czym ją łączyć i co poprawia jej wchłanianie?

Witamina D — z czym ją łączyć i co poprawia jej wchłanianie?

Właściwości witaminy D oraz jej wpływ na nasz organizm są szeroko omawiane przez naukowców.

Witamina ta jako jedyna ma możliwość syntezowania się w skórze. Aby proces ten prebiegał prawidłowo należy w odpowiednich warunkach i czasie wystawić skórę na działanie promieni słonecznych.

Niestety szerokość geograficzna, w jakiej żyjemy, uniemożliwia nam przeprowadzenie go w sposób efektywny. Z tego względu właśnie zaleca się suplementację witaminy D. Co ważne na jej wchłanianie ma wpływ kilka czynników.

O czym należy pamiętać i na co warto zwrócić uwagę podczas jej stosowania?

Tłuszcz

Witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Z tego względu, aby wspomóc jej wchłanianie, warto przyjmować ją wraz z posiłkiem zawierającym tłuszcz. Można zauważyć, że większość producentów witaminy D umieszcza ją w kapsułkach wypełnionych olejem roślinnym. Jest to oczywiście celowy zabieg.

Co istotne, zauważono, że spożywanie jej na czczo ogranicza jej wykorzystanie przez organizm. Dlatego tak ważne jest, żeby jej suplementacja przebiegała w obecności produktów tłuszczowych, gdyż sam olej zawarty w kapsułce to jednak za mało.

Produkty szczególnie polecane podczas suplementacji witaminą D to tłuste ryby morskie,

oleje roślinne, orzechy czy awokado. Poza wspieraniem wchłaniania zawierają one szereg innych składników, które przyczyniają się do utrzymywania zdrowia.

Magnez

Połączenie witaminy D z magnezem jest bardzo korzystne dla naszego organizmu.

Okazuje się, że osoby, u których występują niedobory magnezu, są również narażone na niedobory witaminy D.

Utrzymujący się niedobór magnezu wiąże się z zahamowaniem syntezy tej witaminy. Powoduje to pogłębianie się deficytów witaminy D, które są niestety powszechne w populacji polskiej.

Co ciekawe magnez działa również w drugą stronę.

Pomaga on bowiem regulować zbyt wysoki poziom witaminy D w organizmie. Wśród niektórych osób można zauważyć, że mimo stosowania wysokich dawek witaminy D, jej poziom we krwi w dalszym ciągu nie jest wystarczający. Być może wynika to ze zbyt małej ilości magnezu w organizmie.

Naukowcy twierdzą, że osoby, u których magnez mieści się w normie, mogą spożywać mniejsze dawki witaminy D. Jednakże teza ta wymaga większej ilości badań.

Magnez możemy znaleźć w wielu produktach spożywczych. Są nimi m.in.: orzechy, produkty zbożowe, kakao, gorzka czekolada, płatki owsiane, pestki dyni, kasza gryczana, banany, biała fasola, ryby i owoce morza.

Witamina K2

O tym połączeniu mówi się już od dawna, lecz niestety na jego temat powstało też kilka mitów. Wg wielu opinii przyjmowanie samej witaminy D bez udziału witaminy K2 nie przynosi zamierzonych efektów, ponieważ ogranicza to wchłanianie witaminy D.

W praktyce natomiast większość przeprowadzanych badań nad skutecznością witaminy D opiera się na podawaniu tylko tej jednej substancji.

Naukowcy już od lat badają witaminę D, a jej wpływ na funkcjonowanie wielu układów i narządów został potwierdzony, mimo że była ona przyjmowana samodzielnie bez połączenia z witaminą K2.

Jednakże okazuje się, że zestawienie tych witamin może przynieść pewne korzyści.

Obie te witaminy mają wpływ na utrzymanie struktury i stabilności kośćca. Osoby, u których obserwuje się ich niedobory, są bardziej narażone na ryzyko złamań kości oraz rozwój osteoporozy.

Dlatego można przypuszczać, że połączenie witaminy K2 i witaminy D może stanowić dobre połączenie w celach prewencyjnych i wspierających nasz układ kostny. Stosowanie ich w innych celach nie znajduje uzasadnienia w publikacjach naukowych.

Skuteczna suplementacja

Właściwie dobrana suplementacja witaminy D pozwala na utrzymanie naszego organizmu w dobrej kondycji fizycznej, ale również psychicznej.

To ile powinno się jej przyjmować, jest uzależnione od kilku czynników, takich jak np. wiek czy stan zdrowia. Zaleca się, aby osoby dorosłe przyjmowały witaminę D w ilościach 800–2000 IU/dobę. Przyjmowanie wyższych dawek powinno być uzgodnione z lekarzem.

Aby suplementacja ta przynosiła jak najlepsze efekty, warto pamiętać o kilku zaleceniach, które będą wspierać jej wchłanianie. Dlatego też warto zadbać o odpowiednią ilość tłuszczu w diecie oraz warto kontrolować poziom magnezu we krwi.

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

POLECAMY:

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.