Witamina D w nadwadze i otyłości - Herbvit
Witamina D w nadwadze i otyłości

Witamina D w nadwadze i otyłości

Odsetek osób, u których obserwuje się wzrost masy ciała, jest z roku na rok coraz większy. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.

Na ten stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, do których zalicza się przede wszystkim brak aktywności fizycznej i spożywanie dużych ilości mało odżywczej żywności.

Nadwaga i otyłość w konsekwencji mogą powodować wiele zaburzeń i chorób m.in. ze strony układu krążenia, przewodu pokarmowego czy nerwowego. Osoby te są również narażone na rozwój cukrzycy typu 2 oraz miażdżycy. Okazuje się również, że bardzo powszechny jest u nich niedobór witaminy D, który również może wpływać negatywnie na stan zdrowia.

Przyczyny niedoboru witaminy D wśród osób z nadmierną masą ciała

Za główną przyczynę niedoboru witaminy D uważa się niedostateczną ekspozycję skóry na działania promieni słonecznych.

Synteza skórna pozwala pokryć zapotrzebowanie na tę witaminę w 80 do 100%.

Unikanie słońca, zakrywanie ciała bądź stosowanie filtrów UV uniemożliwia proces syntezy skórnej.

Dochodzi do tego również przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych w czasie gdy panują

najlepsze warunki do jej produkcji, czyli w godzinach między 10:00 a 15:00. Wielu badaczy potwierdziło związek niedoboru witaminy D z rozwojem otyłości. Jednakże stwierdzenie czy to otyłość powoduje niedobory witaminy D, czy też jej niedobór jest odpowiedzialny za rozwój otyłości, wymaga jeszcze doprecyzowania.

Na ten moment zaleca się, aby osoby z nadmierną masą ciała kontynuowały jej suplementację. Ciekawym jest również fakt, że podawanie witaminy D sprzyja utracie masy ciała.

Powiązania witaminy D z tkanką tłuszczową

Witamina D należy do grup witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Właśnie z tego względu osoby otyłe kumulują ją w tkance tłuszczowej, co może wywoływać potencjalne niedobory. Zatrzymanie jej w tkance tłuszczowej uniemożliwia przenikanie do krwiobiegu, przez co witamina D nie spełnia swojej biologicznej funkcji.

Badania pokazują, że im wyższy procent tkanki tłuszczowej, tym większe obserwuje się niedobory witaminy D.

Niektóre badania sugerowały, że pomimo

wystarczającej ekspozycji skóry na działanie promieni UV, osoby otyłe syntezowały znacznie mniej witaminy D w porównaniu do osób o prawidłowej masie ciała.

Jednakże teza ta wymaga dokładniejszej analizy. Na podstawie powyższych założeń, zaleca się, aby dawki przyjmowanej suplementacji witaminy D były zwiększone wśród osób, które zmagają się z nadwagą i otyłością. Standardowe zalecenia zakładają przyjmowanie witaminy D w ilościach 800-2000 jm/dobę, natomiast dla osób z nadmierną masą ciała sugeruje się zwiększyć tę dawkę nawet do 4000 jm/dobę.

Przed przyjęciem suplementacji warto zbadać jej poziom we krwi, a ewentualne zmiany dotyczące ilości przyjmowanej witaminy D warto skonsultować z lekarzem.

Korzyści z przyjmowania witaminy D

Witamina D wykazuje działanie plejotropowe, co oznacza, że oddziałuje wszechstronnie na funkcjonowanie organizmu.

Przede wszystkim wpływa na mineralizację kośćca, wspiera odporność oraz działanie układu nerwowego.

Potwierdzono także jej pozytywny wpływ na zmniejszanie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, a także może zapobiegać cukrzycy typu 2. Ponieważ osoby otyłe są w znacznym stopniu narażone na ich wystąpienie, warto, aby przyjmowały ją regularnie.

Ponadto może obniżać stan zapalny organizmu oraz działać prewencyjnie w chorobach nowotworowych.

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

POLECAMY:

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.