Kobieta okiem diagnosty laboratoryjnego - Herbvit

Dzień Kobiet dokładnie za tydzień!

Aby nasze święto mogło trwać cały rok gorąco zachęcam do zadbania w szczególności o swoje zdrowie. W związku z tym pragnę Wam, Drogie Panie, przypomnieć, że na szeroko pojęty „zdrowy styl życia” składają się:
– zdrowa i zbilansowana dieta połączona z właściwą suplementacją,
– odpowiednio dobrana aktywność fizyczna,
– optymalna ilość i jakość snu,
– unikanie stresu,
REGULARNE BADANIA PROFILAKTYCZNE.

    Niestety pęd życia sprawia, że zapominamy o wykonaniu podstawowych badań laboratoryjnych i obrazowych lub co gorsza - świadomie odkładamy to na „później”.

Kochane, tak dłużej być nie może! Najwyższa pora to zmienić i wreszcie zrobić coś dla własnego dobra! Pomyśl o sobie nie tylko w Dniu Kobiet, ale codziennie.

Apeluje!!! - dbajcie o siebie i badajcie się regularnie. Na dobry początek wystarczy wykonać podstawowe badania laboratoryjne (przynajmniej raz w roku). Proponuję zrobić podstawowy zestaw badań na czczo, zawierający następujące oznaczenia:
– morfologia krwi z rozmazem (w przypadku obniżonych parametrów czerwonokrwinkowych warto poszerzyć badania o stężenie żelaza i ferrytyny w surowicy krwi),
– stężenie glukozy,
– w przypadku wartości glukozy 100-125 mg/dl lub 5,6-6,9 mmol/l świadczących o nieprawidłowej glikemii na czczo wskazane jest poszerzenie badań o doustny test tolerancji glukozy z trzykrotnym oznaczeniem stężenia glukozy w osoczu krwi (krzywa cukrowa) oraz trzykrotnym oznaczeniem stężenia insuliny w surowicy krwi (krzywa insulinowa).

UWAGA!!!
Jeśli nigdy nie wykonywałaś lub bardzo, bardzo dawno temu krzywej cukrowej i krzywej insulinowej zrób to!!! Ważne żeby obie krzywe wykonać razem.

– stężenie hemoglobiny glikowanej (bardzo ważne badanie w przypadku diabetyków – zaleca się oznaczenie nawet 3-4 razy w roku u osób z cukrzycą typu 1 lub słabo kontrolowaną cukrzycą typu 2 oraz 2 razy w roku w przypadku prawidłowo kontrolowanej cukrzycy typu 2),
– profil lipidowy (stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL i LDL oraz trójglicerydów w surowicy krwi),
– próby wątrobowe (stężenie bilirubiny oraz aktywność enzymów wątrobowych – AST, ALT i GGTP w surowicy krwi),
– stężenie kreatyniny w surowicy krwi wraz z szacunkowym współczynnikiem filtracji kłębuszkowej eGFR,
– badania w kierunku chorób tarczycy (stężenie hormonów TSH, FT3 i FT4, stężenie autoprzeciwciał anty-TPO i anty-TG w surowicy krwi),


– stężenie witaminy D3 w surowicy krwi,
– stężenie witaminy B12 oraz kwasu foliowego w surowicy krwi,
– jonogram (stężenie kationów Na+ i K+ oraz anionu Cl- w surowicy krwi),
– stężenie magnezu i wapnia całkowitego w surowicy,
– badanie ogólne moczu.
Tyle na temat badań laboratoryjnych. Oczywiście można wykonać ich dużo więcej, jednak warto uzgodnić to z lekarzem lub dietetykiem.

Oprócz badań laboratoryjnych przypominam wszystkim kobietom o regularnej cytologii, USG piersi lub mammografii, USG narządów rodnych oraz USG tarczycy. Mam ogromną nadzieję, że weźmiecie sobie głęboko do serca treść niniejszego wpisu i zmobilizujecie się do troski o własne zdrowie.
DBAJMY O SIEBIE CAŁY ROK!!!
Tego Wam – Drogie Czytelniczki życzę i trzymam za Was kciuki :)

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.