Kilka słów o siarce

Kilka słów o siarce

Nasz organizm, aby funkcjonował prawidłowo, potrzebuje dostarczania wielu składników odżywczych w różnych proporcjach.

Podstawą dobrego zdrowia jest jadłospis, w którym znajdziemy dobrej jakości źródła białek, tłuszczów i węglowodanów.

Ponadto powinniśmy zwracać uwagę na właściwą podaż witamin i składników mineralnych. Każdy z nas ma na nie indywidualne zapotrzebowanie i zależy ono np. od wieku, stylu życia czy stanu fizjologicznego.

Każdy z tych elementów spełnia ponadto inną funkcję i w momencie niedoboru możemy odczuć jego konsekwencje zdrowotne.

Jednym ze składników, o którym nieczęsto się wspomina, mimo jego wysokiej zawartości w organizmie (głównie ze względu na obecność w wielu strukturach organizmu, w tym tych budulcowych) jest siarka, która jest m.in. elementem glutationu, czyli jednego z najsilniejszych antyoksydantów naszego organizmu.

Siarka należy do makroelementów, a uzupełnić ją możemy poprzez urozmaicanie diety, gdyż występuje dość powszechnie w produktach spożywczych.

Siarka - gdzie występuje?

Siarkę znajdziemy przede wszystkim w jajkach (podczas zbyt długiego gotowania wydziela się siarkowodór, który może mieć nieprzyjemny zapach), mleku i jego przetworach, rybach, czerwonym mięsie czy drobiu.

Jest również obecna w źródłach roślinnych, takich jak: nasiona strączkowe, zboża i jego produkty, czosnek, cebula, rzeżucha, porzeczki, a także truskawki.

W siarkę bogate są przede wszystkim produkty białkowe i jeżeli są one obecne we właściwych ilościach w diecie, nie powinniśmy mieć wtedy problemów z jej niedoborem.

Znaczenie dla organizmu

Jedną z istotniejszych funkcji siarki jest jej udział w tworzeniu glutationu, który w naszym organizmie pełni funkcję antyoksydacyjną.

Jest on wytwarzany w naszym organizmie i znaleźć go można w każdej jego komórce.

Wspiera on układ odpornościowy, eliminuje szkodliwe substancje obecne w organizmie, a także chroni strukturę DNA oraz działa przeciwstarzeniowo.

O siarce mówi się też często w kontekście dbania o kondycję włosów, skóry i paznokci. Jest ona jednym

z ważniejszych elementów ich białkowych struktur budulcowych, dlatego objawy niedoboru tego pierwiastka często manifestują poprzez stany zapalne skóry, wypadanie włosów czy łamliwe paznokcie.

Poza przyjmowaniem jej wraz z pożywieniem warto w niektórych przypadkach zastosować kosmetyki z dodatkiem siarki, które są polecane w atopowym zapaleniu skóry, łupieżu czy zmianach trądzikowych.

Siarka jest również ceniona jako składnik regenerujący chrząstki stawów.

Jest ona również elementem mazi stawowej, która umożliwia prawidłowy ruch w stawach.

Dlatego o właściwą podaż siarki powinny zadbać osoby narażone na wszelkiego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe, a także osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

MSM

Jest to siarka organiczna (metylosulfonylometan), którą można zakupić pod postacią suplementu.

Jest on szczególnie popularny wśród sportowców, ze względu na znacznie większe ryzyko występowania u nich kontuzji i obciążeń kostno-stawowych.

Wykazuje on działanie regenerujące stawy oraz wspierające ich struktury. Mogą go również stosować osoby, u których istnieje ryzyko chorób ze strony układu ruchu.

MSM cechuje się bardzo dużą przyswajalnością i jest bezpieczny w stosowaniu.

Nadmiar jest usuwany wraz z moczem.

Niedoceniony pierwiastek

Siarka to trzeci najliczniej występujący pierwiastek w naszym organizmie, jednakże nieczęsto słyszy się o jego prozdrowotnych właściwościach.

Osoby, które prowadzą urozmaiconą dietę i zwracają uwagę na dobre jakościowo białko, nie powinny mieć problemów z pokryciem zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Nadmiar jest bardzo rzadko spotykany, a jedyne udokumentowane przypadki skarżyły się np. na dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Niekiedy warto rozważyć suplementację tym

pierwiastkiem m.in w przypadku regularnego uprawiania sportu lub jako element regenerujący w chorobach kości i stawów.

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony jest równoznaczne z tym, że zgadzasz się na ich użycie – pliki te będą zapisywane na urządzeniu końcowym. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.