Kilka słów o motywacji - Herbvit

Kilka słów o motywacji

Często słyszymy, że aby przejść na dietę potrzebujemy dużej dawki motywacji.

Z tym oczywiście nie można się nie zgodzić. Jest to bowiem siła napędowa, która popycha nas w stronę odpowiedniego działania.

Jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to jakim rodzajem motywacji się kierujemy będzie miało bardzo duży wpływ na to, czy uda nam się osiągnąć sukces.

W psychologii bowiem wyróżnia się dwa główne rodzaje motywacji: wewnętrzną i zewnętrzną.

Czym się one zatem różnią i w jakich sytuacjach mamy z nimi do czynienia?

Motywacja a Twoje otoczenia

Jeżeli decyzja o przejściu na dietę została podjęta, ponieważ chcesz w ten sposób uzyskać słowo uznania, ktoś z Twojego otoczenia zwracał Ci uwagę na Twój obecny wygląd, bądź uważasz, że gubiąc zbędne kilogramy w końcu rozwiąże się większość Twoich problemów to z pewnością kieruje Tobą motywacja zewnętrzna.

Wszystkie powyższe motywy, które finalnie przyczyniły się do podjęcia pewnych działań związanych z utratą wagi pochodzą w głównej mierze z otoczenia.

Dlatego cel, jakim jest pozbycie się niechcianych kilogramów jest bardzo mocno powiązany z wyrażoną negatywną opinią innych ludzi na nasz temat, poczuciem dyskryminacji bądź chęcią dostosowania się do otoczenia. 

Z tym rodzajem motywacji mamy również do czynienia kiedy zadajemy sobie pytanie “a co ja z tego będę miał?”

W kontekście odchudzania osoby nią kierowane są nastawione na szybkie efekty. Na samym początku swojej drogi nie biorą pod uwagę ewentualnych przeciwności i w momencie kiedy się z nimi spotkają, bardzo łatwo porzucają swoje dotychczasowe postępowanie co też może wywoływać bardzo duże poczucie winy.

Niestety często okazuje się, że większość celów ustanowionych pod wpływem motywacji zewnętrznej nigdy nie zostaje osiągnięta.

Z motywacją zewnętrzną spotykamy się również w wyniku obawy przed czymś. Przykładem może być chęć zastosowania diety w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia niektórych chorób.

Motywacja a Twoje wnętrze

Z omówioną wyżej motywacją zewnętrzną możemy spotkać się znacznie częściej niż z motywacją wewnętrzną.

Wewnętrzna nie skupia się na nagrodzie, uznaniu czy poczuciu akceptacji otoczenia.

Droga jaką pokonuje się do osiągnięcia celu już sama w sobie sprawia radość i satysfakcję. Osoba kierowana motywacją wewnętrzną ma bardzo dużą świadomość procesu, jakiemu należy się poddać, aby zrealizować to, co się postanowiło.

Z wszelkich porażek i potknięć, na które natrafia się po drodze wyciągane są lekcję, ponieważ bierze się je pod uwagę już na samym początku.

Zrozumiałe jest, że i tak będą się one pojawiać i jest to naturalne. Cel, który opiera się na motywacji wewnętrznej pochodzi z naszych marzeń czy też ambicji.

Nie jest przez nikogo dyktowany. Podejmując się diety z motywów wewnętrznych wybiera taki sposób jej prowadzenia, który jest dla nas korzystny, ale również zgodny z naszymi przekonaniami.

Dlatego w tym przypadku ustala się takie posiłki, które jednocześnie są pożywne oraz smaczne. Sięga się po takie produkty, które dostarczą nam odpowiednich składników odżywczych z troski o nasze zdrowie.

Przy niespodziewanych odstępstwach od diety nie popada się w frustrację, tylko stara się wprowadzić plan B, na wypadek kolejnych tego typu zdarzeń.

Kierowanie się tego typu rodzajem motywacji jest silniejsze i istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo realizacji swoich założeń. 

Nowy sposób działania

Przy określaniu celów, nie tylko tych dietetycznych, warto zastanowić się, co tak naprawdę nami kieruje i dlaczego jest to dla nas istotne. Wsłuchajmy się w nasze własne potrzeby i obierzmy taki tor działania, który będzie dla nas zdrowy, zgodny z naszymi przekonaniami i da nam poczucie wewnętrznego spełnienia. Zastanówmy się nad tym, w jaki sposób możemy wzbudzić w sobie motywację wewnętrzną i jak ją następnie umacniać. Mając tę wiedzę o wiele łatwiej będziemy mogli realizować swoje postanowienia.

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.