Kiedy zdrowe odżywianie staje się obsesją? - Herbvit
Kiedy zdrowe odżywianie staje się obsesją?

Kiedy zdrowe odżywianie staje się obsesją?

Temat prawidłowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie jest poruszany już od bardzo dawna. Wiele mówi się o jego udziale w prewencji wielu chorób oraz realnym wpływie na jakość i długość życia.

Dietetycy oraz psychodietetycy uczą jak wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe, a rynek otworzył się na wiele nowych i prozdrowotnych produktów, które jeszcze nie tak dawno nie były dostępne.

Dbanie o prawidłową masę ciała przy jednoczesnym prowadzeniu urozmaiconego i zbilansowanego jadłospisu ma utrzymać nas w zdrowiu na długie lata.

Czy ktoś zatem może przypuszczać, że przestrzeganie wszystkich tych zaleceń może doprowadzić do rozwoju zaburzeń odżywiania?

Jak rozwija się ortoreksja?

Na samym początku nic nie wskazuje na to, że dana osoba może mieć problemy z odżywianiem. Wręcz przeciwnie, z diety stopniowo eliminuje produkty o niekorzystnym wpływie na zdrowie, takie jak np. słodycze, słone przekąski, przetworzone produkty, słodkie napoje itp.

Znaczną uwagę przykłada do wprowadzania większych ilości warzyw, dobrej jakości nabiału czy mięs, dba o prawidłowe nawodnienie oraz skrupulatnie czyta etykiety produktów spożywczych. Wszystko to jest podyktowane dbałością o swój stan zdrowia i prawidłową sylwetkę.

Co ciekawe, właśnie tych rzeczy uczą wszyscy żywieniowcy swoich podopiecznych. Niestety jak się okazuje, u niektórych może to przybrać zupełnie inną formę, która zakłada nadmierną kontrolę nad spożywanymi produktami co finalnie przekłada się na rozwój zaburzenia zwanego ortoreksją.

Czym jest ortoreksja?

Pierwsze opisy choroby pochodzą z roku 1997 r., dlatego ortoreksja jest stosunkowo nowym zaburzeniem. Niemniej jednak równie zagraża zdrowiu tak jak anoreksja czy bulimia.

Charakteryzuje ją ścisła kontrola nad spożywaniem zdrowej żywności, co z czasem przybiera formę niemalże obsesji.

Osoba cierpiąca na ortoreksję wyklucza po kolei z diety, rzeczy, które mimo iż są odżywcze to wg. jej opinii mogą szkodzić.

Dlatego w dalszej perspektywie choroba ta doprowadza do niedoborów żywieniowych oraz utraty masy ciała.

Część z tych osób jest również wykluczona społecznie ze względu na bardzo dużą wybiórczość jedzenia co może w pewnym stopniu wpływać na relacje towarzyskie.

Choroba ta ma podłoże psychologiczne i bardzo dużo czynników może wpłynąć na jej rozwój. Uważa się, że część tego typu zaburzeń wynika z problemów, które mają swój początek jeszcze w dzieciństwie.

Wiele osób cierpiących na ortoreksję jest narażona na przewlekły stres, a także wykazuje problemy natury emocjonalnej.

Dlatego leczenie ortoreksji leży po stronie wykwalifikowanych specjalistów – psychoterapeutów lub psychiatrów.

Zaburzenie trudne do zdiagnozowania

Racjonalne podejście do diety wiąże się z umiejętnością dokonywania właściwych wyborów żywieniowych.

Co ciekawe obecnie zaleca się, aby praktykować podejście 80-20. Co to oznacza? 80% produktów, które spożywamy to żywność o dużym potencjale prozdrowotnym, czyli bazująca na owocach, warzywach, pełnoziarnistych zbożach, dobrej jakości produktach pochodzenia zwierzęcego, natomiast 20% diety to 

żywność, po którą sięgamy ze względu na walory smakowe np. słodkie przekąski czy okazjonalnie fast food.

Daje nam to możliwość większej swobody żywieniowej przy jednoczesnym pielęgnowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.

Należy pamiętać, że w przypadku ortoreksji bardzo łatwo przekroczyć tę cienką granicę pomiędzy zdrowymi wyborami żywieniowymi a nadmierną i wręcz obsesyjną kontrolą nad spożywanym pokarmem.

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.