Kiedy warto zbadać poziom homocysteiny?

Kiedy warto zbadać poziom homocysteiny?

Regularne badania krwi stanowią element profilaktyki prozdrowotnej, dlatego należy je wykonywać przynajmniej raz w roku.

Poza podstawową morfologią krwi warto zwrócić uwagę również na inne parametry, które mogą powiedzieć wiele o stanie naszego zdrowia.

Jednym z nich jest homocysteina, która ocenia ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Do analizy poziomu homocysteiny wykorzystuje się krew żylną.

Badanie to może być zlecone przez lekarza, ale również możemy je wykonać prywatnie. W jakich przypadkach i kto powinien mieć zbadany jej poziom?

Dieta uboga w składniki odżywcze

Osoby, które prowadzą niezdrową dietę bogatą w produkty przetworzone, cukry proste, tłuszcze trans oraz duże ilości białka zwierzęcego są narażone na wzrost stężenia homocysteiny we krwi.

Jest ona wytwarzana w organizmie podczas trawienia produktów białkowych.

Prawidłowe stężenie homocysteiny we krwi nie powinno wzbudzać niepokoju, gdyż spełnia ona kilka fizjologicznych funkcji w organizmie.

Problem pojawia się w momencie kiedy jej stężenie wzrasta.

W niektórych przypadkach za jej wzrost są odpowiedzialne zmiany genetyczne, lecz w wielu przypadkach ma na to wpływ zła dieta.

W diecie, w której brakuje witamin z grupy B - B12, B6 czy kwasu foliowego ryzyko wzrostu homocysteiny jest wysokie.

Hiperhomocysteinemia pojawia się również w przypadku nadużywania alkoholu oraz palenia papierosów.

Niezbilansowana dieta roślinna

Odpowiednio skomponowana dieta roślinna zarówno wegetariańska, jak i wegańska w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy zdrowia i jakości życia.

Jednakże w przypadku tego rodzaju diety również należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych składników odżywczych.

Jest nim m.in. witamina B12, której niedobór przyczynia się do wzrostu homocysteiny.

Osoby stosujące dietę wegetariańską, która zawiera jajka czy produkty mleczne są mniej narażone na jej niedobór, gdyż nabiał i jajka stanowią dobre jej źródło.

W przypadku wegan, którzy eliminują z diety wszystkie produkty odzwierzęce niezbędna jest suplementacja witaminą B12, gdyż w roślinach ona nie występuje.

Ciąża i planowanie ciąży

Ostatnimi czasy zaleca się również, aby kobiety będące w ciąży oraz ją planujące kontrolowały poziom homocysteiny.

Okazuje się bowiem, że jej wysokie stężenie może wpływać na przebieg ciąży, oraz stan zdrowia kobiety ciężarnej.

Hiperhomocysteinemia może przyczynić się do wywołania stanu przedrzucawkowego oraz wystąpienia wad wrodzonych u płodu.

W tym przypadku znacznie wzrasta również ryzyko ciąży pozamacicznej.

Niektórzy badacze sugerują, że zbyt wysoka homocysteina może powodować poronienia.

O czym świadczy wysoki poziom homocysteiny?

Parametr, jakim jest homocysteina w głównej mierze daje nam informację dotyczącą stanu naszego układu sercowo-naczyniowego.

Jej podwyższony poziom sprzyja powstawaniu zakrzepów, co powiązane jest z ryzykiem pojawienia się zakrzepicy.

Ponadto wysoka homocysteina przyczynia się do rozwoju miażdżycy czy nadciśnienia.

Osoby z hiperhomocysteinemią są bardziej narażone na zawał serca, a także udar mózgu. Parametr ten jest również powiązany z wystąpieniem chorób o podłożu neurodegeneracyjnych takich jak Alzheimer czy Parkinson.

Badanie poziomu homocysteiny nie jest skomplikowanym badaniem, a może nam powiedzieć wiele o naszej kondycji zdrowotnej.

Wykonanie go zaleca się osobom już po 40 r. ż. Stanowi ono element profilaktyki prozdrowotnej, dlatego warto regularnie kontrolować jej poziom, szczególnie w przypadku pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych w rodzinie, gdyż wtedy ryzyko ich rozwoju jest większe.

Co ważne, na poziom homocysteiny ma wpływ również niezdrowa dieta, co również stanowi powód do wykonania jej pomiaru z krwi.

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony jest równoznaczne z tym, że zgadzasz się na ich użycie – pliki te będą zapisywane na urządzeniu końcowym. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.