Jaką masz skórę czyli jak rozpoznać rodzaj cery? - Herbvit

aką masz skórę czyli jak rozpoznać rodzaj cery?

Zastanawiasz się jaki masz rodzaj skóry?

A może myślisz, że to nie ma znaczenia?

W sumie do czego Ci taka wiedza?

Od rodzaju cery zależy sposób jej pielęgnacji. Kosmetyki powinny być dopasowane, aby osiągnąć optymalny efekt.

A od czego zależy jaki jest rodzaj skóry?
Zależy od wielu czynników, m.in. od:
– cech dziedzicznych
– klimatu w jakim mieszkamy
– płci
– rasy
– wieku
– zmian hormonalnych
– przebytych chorób
– stanu zdrowia
– styl życia
– diety
– nałogów
– pielęgnacji skóry

Jak możesz określić swój rodzaj cery?

Rozpoznanie typu skóry nie jest szczególnie trudne. Musisz ją uważnie poobserwować. Przyglądnij się, czy i w jaki sposób reaguje na czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, mróz, zmiana temperatury, słońce. Zobacz reakcję na zmianę wody czy zmianę kosmetyków. Zwróć uwagę czy występuje i kiedy zaczerwienienie, rumień, rozszerzone naczyńka, suchość, uczucie ściągnięcia, łuszczenie się naskórka, swędzenie, nadmierne błyszczenie, obecność porów, zaskórników czy krostek. Oceń koloryt skóry, a także czy naskórek jest cienki czy pogrubiony.

Wyróżniamy cztery podstawowe typy cery:
– normalną
Jest charakterystyczna dla wieku dziecięcego i rzadko występuje u osób dorosłych. Jest odpowiednio nawilżona, dzięki czemu jest miękka w dotyku i zdrowo wygląda.

– suchą
Cera sucha zazwyczaj jest napięta, szorstka, matowa, mniej elastyczna, cienka. Często się łuszczy oraz towarzyszy jej swędzenie i pieczenie, powodujące dyskomfort. Suchość skóry nasila się z wiekiem, przez co szybciej na niej widać procesy starzenia.
– tłustą
Charakteryzuje się wzmożonym łojotokiem, nadmiernym błyszczeniem (zwłaszcza na czole, nosie i policzkach), rozszerzonymi porami, zaskórnikami, trądzikiem. Jest odporna na czynniki zewnętrzne, dłużej zachowuje jędrność i później na niej widać procesy starzenia.
– mieszaną
Charakteryzuje się połączeniem cery tłustej i suchej. Przesuszone są policzki i linia żuchwy, natomiast czoło, nos i broda przetłuszczają się. Jest najbardziej problematyczny rodzaj skóry.

Wyróżnimy dodatkowo podtypy cery:
– wrażliwą
Reaguje m.in. na czynniki zewnętrzne, chlorowaną wodę, nieodpowiednie kosmetyki, podrażnieniem, zaczerwienienie, pieczeniem, ściąganie.
– trądzikową
Jest to cera ze skłonnościami do wyprysków, krost, grudek, zaskórników, przewlekłych zmian ropnych.
– naczynkową
Charakteryzuje się niską elastycznością naczyń krwionośnych, przez co są one podatne na pękanie, tworząc charakterystyczne pajączki. Cera jest bardzo wrażliwa.

– dojrzałą
Cechują ją pogłębiające się zmarszczki, spadek elastyczności, ścieńczenie naskórka, opadanie owalu twarzy, przebarwienia, szary koloryt, suchość i szorstkość naskórka.

Każdy rodzaj cery wymaga nieco innej pielęgnacji. Wiedza o rodzaju naszej skóry pomaga poznać jej potrzeby, przez co możemy zadbać o jej zdrową równowagę i wydobywać jej piękno.

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.