Hipo-, izo- czy hipertonik? - Herbvit
Hipo-, izo- czy hipertonik?

Hipo-, izo- czy hipertonik?

Właściwe nawodnienie organizmu jest podstawą dobrego samopoczucia i utrzymania organizmu w dobrej kondycji.

To, ile powinno się jej wypijać, uwarunkowane jest kilkoma czynnikami, takimi jak np. wiek, płeć, warunki środowiskowe, aktywność fizyczna, stan fizjologiczny, niektóre choroby.

Wg zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia dorosły mężczyzna, powinien wypijać ok. 2,5 l płynów dziennie, a kobieta ok. 2 litrów dziennie.

Dzienne zapotrzebowanie na wodę może być pokryte również dzięki spożywaniu innych produktów m.in.: herbaty czy naparów, zup, mleka i napojów mlecznych, a także niektórych warzyw i owoców.

Niektóre napoje, poza nawadnianiem organizmu spełniają również inne funkcje. Mogą być źródłem niezbędnych nam składników mineralnych, a także energii.

Część z nich często wybierają osoby, które są aktywnie fizyczne w celu dostarczenia utraconych wraz z potem elektrolitów. Inne natomiast sprawdzą się jako uzupełnienie wykorzystanych przez organizm węglowodanów.

Osmolalność

Osmolalność określa, ile w danym napoju znajduje się rozpuszczonych składników na 100 ml płynu.

Na podstawie osmolalności wszystkie dostępne napoje można przydzielić do osobnej kategorii. Im mniejsza osmolalność, tym szybsze tempo wchłaniania poszczególnych cząsteczek przez organizm.

Natomiast napoje o większej osmolalności w głównej mierze dostarczają łatwo przyswajalnej energii.

Co ciekawe nasze wszystkie płyny ustrojowe mają stałą osmolalność.

Hipotoniki

Napoje, które uznawane są za hipotoniczne to przede wszystkim woda źródlana i mineralna, herbata bez cukru, a także rozcieńczone soki owocowe i warzywne.

W przypadku hipotoników ich osmolalność jest mniejsza od płynów ustrojowych, dzięki czemu organizm bardzo szybko wchłania poszczególne składniki w nich zawarte.

Hipotoniki gaszą pragnienie, nawadniają organizm i stanowią dobre źródło składników mineralnych.

Po napoje hipotoniczne należy sięgać codziennie w celu pokrycia dziennego zapotrzebowania na płyny.

Osoby, które w ciągu dnia są aktywne, bądź ich trening trwa ok. 60 minut, powinny wybierać takie napoje, które dostarczą większej ilości składników mineralnych, dlatego dobrym wyborem są wody średnio- lub wysoko zmineralizowane.

Izotoniki

Izotoniki cechują się zbliżoną do płynów ustrojowych osmolalnością, dlatego są bardzo dobrze przyswajane i wykorzystywane przez nasz organizm.

Poza uzupełnieniem elektrolitów mają również za zadanie dostarczyć pewnej ilości energii.

Na sklepowych półkach można spotkać różnego rodzaju izotoniki, które niestety nie zawsze mają dobry skład. Dlatego też zaleca się przygotować tego typu napoje samodzielnie.

Wystarczy do ok. 1,5 wody mineralnej dodać 2-3 łyżki

miodu, ¼ łyżeczki soli oraz sok z cytryny. Izotoniki nie powinny być stosowane jako podstawowe źródło płynów w naszej diecie. Warto po nie sięgać w sytuacjach wzmożonego wysiłku trwającego ponad 60 minut.

Hipertoniki

Cechują się większą osmolalnością niż nasze płyny ustrojowe.

Napoje te są przede wszystkim dobrym źródłem węglowodanów prostych. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które potrzebują uzupełnienia ich po intensywnym wysiłku fizycznym. Nie są natomiast zalecane podczas stosowania diety odchudzającej, a także kiedy zalecane jest ograniczanie ich spożycia np. w cukrzycy typu II czy insulinooporności.

Do hipertoników należą soki owocowe, coca-cola i inne popularne słodkie napoje gazowane.

Który wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego napoju należy kierować się przede wszystkim jego zastosowaniem.

Na co dzień zaleca się wybierać te, które mają nas odpowiednio nawadniać, dlatego w tym przypadku dobrze sprawdzą się hipotoniki.

W zależności od rodzaju wykonywanej aktywności można rozważyć zastosowanie izo- lub hipertoników. Im bardziej intensywny wysiłek, tym większą uwagę należy zwrócić na obecne w tych napojach składniki.

Niekiedy wystarczy sam izotonik, który poza nawodnieniem dostarczy również elektrolitów, jednakże długotrwałe i mocno angażujące treningi będą wymagały ponadto uzupełnienia węglowodanów więc tutaj dobrym rozwiązaniem może okazać się hipertonik.

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

POLECAMY OLEJKI ETERYCZNE:

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.