Czy mięso zawiera antybiotyki i hormony?

Czy mięso zawiera antybiotyki i hormony?

Wiele osób chcąc zadbać o swoje zdrowie, stara się wybierać produkty spożywcze w sposób świadomy.

Obecnie popularna jest żywność ekologiczna, coraz częściej zamiast mięsa wybierane są jego roślinne zamienniki, a także znacznie większą uwagę przykłada się do listy składników kupowanej przez nas żywności.

Jest to jak najbardziej słuszne postępowanie, gdyż to, co jemy, ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Jednakże w świecie mediów w dalszym ciągu krąży wiele mitów na temat zdrowego odżywiania, które nie mają przełożenia na aktualny stan wiedzy.

Wiele z tych niejasności dotyczy spożywania mięsa i obecnych w nim składników.

Antybiotyki w mięsie

Najczęściej wybieranym przez Polaków rodzajem mięsa jest mięso drobiowe.

Najpopularniejsze to te pochodzące z kurczaków. Nieco rzadziej natomiast kupuje się mięso z indyka.

W przypadku zwierząt kopytnych częściej wybiera się mięso wieprzowe niż wołowe.

Niestety hodowla tych zwierząt jest obarczona ryzykiem pojawienia się wielu chorób, które wymagają odpowiedniego leczenia.

Hodowca w tym przypadku jest zobowiązany 

zastosować m.in. antybiotyki, które wcześniej są przepisywane przez lekarza weterynarii. Zwierzę, które ma podawane tego typu preparaty, musi być poddane karencji.

Od czasu podania antybiotyku do czasu uboju powinna minąć odpowiednia ilość czasu, która zagwarantuje całkowity rozkład preparatu w organizmie zwierzęcia.

Dzięki temu do sprzedaży powinno trafić mięso, które nie zawiera w swoim składzie żadnych substancji mogących wpłynąć na stan zdrowia ludzi.

Mimo tego, w 2018 r. NIK wydał raport, w którym oświadczył, że aż 70% hodowli w województwie lubuskim stosowało podawanie antybiotyków zwierzętom.

Tak duży odsetek nasuwa wniosek, że inne hodowle w Polsce, które nie zostały objęte tym badaniem, również mogą nadużywać podawania antybiotyków zwierzętom hodowlanym.

Każdy z hodowców deklarował, iż są one stosowane tylko w uzasadnionych przypadkach. Niestety luki w nadzorze nad rynkiem hodowlanym są na tyle duże, że nie ma całkowitej pewności, iż faktycznie były one podawane we właściwy sposób.

Skutkami przyjmowania zbyt dużej ilości antybiotyków przez ludzi mogą być reakcje alergiczne, nadwrażliwość, a także pojawia się ryzyko rozwoju lekoopornych bakterii.

Hormony w mięsie

Nieco inaczej wygląda sprawa z hormonami.

W tym przypadku prawo Polski i Unii Europejskiej zabrania podawania zwierzętom tych substancji nawet w celach profilaktycznych.

Co ważne Inspekcja Weterynaryjna ma za zadanie sprawdzać hodowle pod kątem dodawania do pasz niedozwolonych substancji.

Analizie podlega nie tylko krew zwierzęcia, ale także

ich inne płyny ustrojowe, tkanki, czy nawet narządy.

Bada się również podawaną im wodę i paszę oraz finalne produkty takie jak mięso i jajka.

Oczywiście nie wszyscy hodowcy są uczciwi i zdarzają się przypadki podawania hormonów zwierzętom hodowlanym, jednakże jest ich na szczęście coraz mniej.

Czy jest się czego obawiać?

Nigdy nie będziemy mieć 100% pewności czy kupowane przez nas mięso jest dobrej jakości.

Dlatego warto szukać sprawdzonych hodowców i dostawców mięsa. Jak w każdej profesji, tak i w tej mogą znaleźć się nieuczciwi sprzedawcy, którzy kuszeni możliwością szybkiego zysku będą obniżali jakość swoich produktów.

Ważne jest też, aby dieta była bogata w różne produkty, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.

Należy również pamiętać, aby produkty te miały jak najmniejszy stopień przetworzenia.

Polecamy bakalie

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony jest równoznaczne z tym, że zgadzasz się na ich użycie – pliki te będą zapisywane na urządzeniu końcowym. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.