Alkohol a odchudzanie - Herbvit
Alkohol a odchudzanie

Alkohol a odchudzanie

Pytaniem, które niejeden dietetyk usłyszał w swoim gabinecie, jest: czy na diecie odchudzającej można spożywać alkohol?

Zakładając, że dieta ta najczęściej trwa kilka tygodni, zdarzyć się może, że akurat w tym czasie wypadną różne uroczystości takie jak wesela czy urodziny, ale równie dobrze możemy dostać zaproszenie od naszych znajomych na kolację, podczas której z chęcią napilibyśmy się wina.

Z dietetycznego punktu widzenia, każdy rodzaj alkoholu zawiera określoną ilość kilokalorii. Mając na uwadze powyższe okoliczności, warto zastosować się do kilku metod, które umożliwią nam celebrowanie w gronie naszych najbliższych.

Ile kilokalorii ma alkohol?

Jeden gram alkoholu etylenowego, dostarcza 7 kcal.

Poszczególne rodzaje alkoholu będą się między sobą różnić kalorycznością m.in. ze względu na surowce, z których zostały wyprodukowane.

Przykładowo jeden kieliszek czerwonego wytrawnego wina (150 ml) posiada ok. 100 kcal.

Kieliszek czystej wódki (25 ml) to ok. 50 kcal. Whisky (50 ml) to aż 110 kcal.

Nieco inaczej przestawia się kaloryczność piwa. Piwo ciemne będzie miało więcej kilokalorii niż piwo jasne.

Piwo ciemne o objętości 0,5 l zawiera ok. 370 kcal, natomiast jasne ok. 250 kcal. Za jego kaloryczność odpowiada przede wszystkim rodzaj słodu, a także zawarte w nim dodatki.

Należy również wziąć pod uwagę, że alkohol często pije się pod postacią drinków w obecności słodkich napojów lub syropów, co również zwiększa ich kaloryczność.

Czy od alkoholu się tyje?

Biorąc pod uwagę powyższe przykłady, można przypuszczać, że alkohol w bardzo dużym stopniu może przyczynić się do przybierania na wadze.

W praktyce wygląda to następująco. Alkohol jest trucizną, której organizm chce się szybko pozbyć.

Kilokalorie zawarte w alkoholu nie będą odkładały się pod postacią tkanki tłuszczowej, ponieważ organizm bardzo szybko metabolizuje ten składnik. To, co ma na to faktyczny wpływ to kilokalorie pochodzące z

nadmiernego spożycia innych produktów w trakcie picia alkoholu. Jak wiadomo, alkohol często jest spożywany w towarzystwie słodkich lub słonych przekąsek, a także sam w sobie zawiera różne wysokokaloryczne dodatki.

Ponadto pijąc alkohol, można stracić kontrolę nad ilością spożywanego przez nas jedzenia. To wszystko sprawia, że bardzo łatwo można utracić wypracowane dotychczas efekty diety odchudzającej.

Trudności w odchudzaniu

Proces, jakim jest odchudzanie, ma wpłynąć nie tylko na naszą sylwetkę, ale ma także poprawić stan naszego zdrowia. Picie alkoholu ze zdrowiem ma niewiele wspólnego.

W zasadzie każda nawet minimalna dawka jest dla nas szkodliwa.

Co więcej, picie dużych ilości alkoholu zaburza naszą gospodarkę węglowodanową, powoduje spadki poziomu glukozy we krwi oraz rozregulowuje działanie insuliny. Ponadto picie alkoholu wzmaga apetyt, co dodatkowo może się wiązać ze spożyciem

nadmiernej ilości energii wraz z pożywieniem. Alkohol sam w sobie ponadto nie zawiera żadnych wartości odżywczych.

Mimo tego niektórzy uważają, że picie wina jest wręcz zalecane ze względu na prozdrowotny resweratrol.

Jednakże, aby go dostarczyć w takiej ilości, która mogłaby wpłynąć na nasze zdrowie, należałoby wypić ok. 100 lampek wina. Co ważne, alkohol ponadto spowalnia tempo przemiany materii, przez co dodatkowo może utrudniać odchudzanie.

Czy należy całkowicie zrezygnować z alkoholu?

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty zdrowotne, najlepiej całkowicie z niego zrezygnować.

Jednakże jesteśmy tylko ludźmi i każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu sięgnąć po alkohol. To, czym powinniśmy się kierować to zdecydowanie umiar. Jeżeli mamy już zaplanowane spotkanie, na którym będzie alkohol, postarajmy się wybierać takie trunki, które mają jak najmniej kalorii.

Dodatkowo zadbajmy o odpowiednie nawodnienie. Zaleca się, aby podczas spożywania alkoholu pić duże ilości wody z cytryną, która ma też właściwości

antyoksydacyjne. Ponadto ustalmy, co w tym czasie będziemy spożywać.

Warto zrezygnować z dodatkowych wysokokalorycznych przekąsek. Postarajmy się zjeść odżywczą obiadokolację, a następnie jeżeli poczujemy się głodni, wybierajmy produkty, które nie są mocno przetworzone.

Zaplanujmy również wcześniej dodatkową aktywność fizyczną. Nie musi być to oczywiście intensywny trening na siłowni zaraz na drugi dzień. Wystarczy spacer lub przejażdżka na rowerze.

Artykuł służy wyłącznie w celach informacyjnych. Nie ma on na celu udzielania porad lekarskich, pielęgniarskich i nie może zastępować porad lekarskich, pielęgniarskich ani żadnych specjalistycznych porad medycznych. Wszelkie dolegliwości i objawy należy skonsultować z lekarzem. 

POLECAMY:

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.