10 prostych zasad oszczędzania wody - Herbvit
  • Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem (...)”

      Antoine Saint-Exupery

10 prostych zasad oszczędzania wody


Czy wiesz jak ważna jest woda? Myślałeś kiedyś jak dużą rolę odgrywa w codziennym życiu? Dbając o siebie, warto zadbać o środowisko w którym żyjesz.

Myślisz sobie, że sam świata nie zmienisz. I to jest prawda. Ale jeśli sam zmienisz nawyki i nauczysz choćby dwie osoby, a te dwie kolejne dwie, to czy naprawdę nic się nie zmieni?


Zacznij ostrożnie traktować wodę, a możesz przy okazji nabrać wielu przydatnych umiejętności. Na przykład wyrabiając nawyk „niczego nie marnować”, dotyczy on nie tylko zasobów wodnych, ale także żywności czy odzieży. Stopniowo można dotrzeć do selektywnej zbiórki surowców wtórnych, sadzenia drzew, sprzątania lasów i rezerwatów przyrody.
Proponujemy zacząć od czegoś małego: oszczędzaj wodę!

Najbardziej oczywistą korzyścią z oszczędzania wody jest oszczędność kosztów. Im mniej wydajesz, tym mniej płacisz - wszystko wydaje się proste. Z drugiej strony wydaje się że to tylko chwila, jak odkręcony jest kran. Jednak jak mówi przysłowie „ grosz do grosza, a będzie kokosza”. Jedna sekunda, kiedy mamy odkręcony kran wydaje się niczym. Ale patrząc szerzej kilka sekund w ciągu dnia, może dać minuty, nie mówiąc już o tygodniu czy miesiącu.Czy wiesz że w przypadku rodziny czteroosobowej…

Zakręcanie wody podczas mycia zębów może przynieść oszczędności nawet blisko 500 zł rocznie.
Gdy zdecydujesz się na zamontowanie bezdotykowego kranu w umywalce możesz zyskać ok 600 zł rocznie.

1 kropla wody na sekundę kapiąca z baterii, powoduje ubytek 16,8 l na dobę co daje 6,1 m3 na rok.
Nawet 130 m3 rocznie możesz pochłania nieszczelność spłuczki.

Kąpiel w wannie o długości 140 cm pochłania 150 l wody. Biorąc kąpiel codziennie i napełniając wannę po brzegi, w ciągu jednego tygodnia zużywamy 1050 l wody.

Gdy korzystamy z prysznica z perlatorem, jedna minuta kąpieli pochłania zaledwie 6 litrów wody. Biorąc 6-minutowy prysznic, zużywamy więc 36 litrów wody, a w ciągu tygodnia – 252 litry.

Zatem, w skali tygodnia możemy zaoszczędzić 798 litrów wody, jeśli zrezygnujemy z kąpieli na rzecz szybkiego prysznica.


Jak obniżyć koszty wody?


1. Umieść licznik w swoim mieszkaniu, jeśli jeszcze go nie masz. W ten sposób płacisz tylko za wodę, a nie za cały dom lub nieodpowiedzialnych sąsiadów.

2. Napraw lub wymień uszkodzone urządzenia hydrauliczne, przeciekające krany, rury. To samo dotyczy luźno zakręconego kranu, dlatego radzimy zawsze dokręcać pokrętła do końca.


3. Zainstaluj ekonomiczną armaturę wodno-kanalizacyjną: toaletę z dwoma trybami spłukiwania, dyszę natryskową do prysznica, baterie dźwigniowe zamiast dwóch kranów, aby woda mieszała się szybciej.


4. Zakręcaj kran, gdy nie używasz wody , np. myjąc zęby lub włosy. Aby wypłukać usta, wypij szklankę wody. W ten sposób zaoszczędzisz do 45 litrów wody - tyle spłynie do kanalizacji przez otwarty kran w 3 minuty.


Pssssss… Poproś partnera, żeby podczas golenia też zakręcił kran.

Tylko nie krzycz na niego )))))))))


5. Podczas mycia naczyń nie należy mieć cały czas odkręcony kran. Całkowicie odkręcony kran oznacza zużycie wody na poziomie 150 litrów w ciągu 10 minut. A przecież można myć talerze gdy kran jest zakręcony. Po prostu umyć je zmoczoną gąbką i płynem, a następnie opłukać je tylko pod bieżącą wodą! W ten sposób zamiast 10 minut kran będzie odkręcony tylko przez 3-4 minuty. Oszczędność około 100 litrów!


Tak przy okazji nie przesadzaj z użyciem płynu do naczyń, gdyż wydłuży to czas płukania naczyń. Jest też duże prawdopodobieństwo że nie zostaną one całkowicie wypłukane.


6. Nie myj warzyw i owoców pod bieżącą wodą. Użyj miski do mycia żywności: ta metoda pozwala skutecznie oczyścić owoce z brudu. Aby napełnić jeden duży garnek lub miskę, potrzebujesz tylko 3 litry wody zamiast 15 litrów.


7. Używaj pralki tylko wtedy, gdy jest pełna. Minimalna ilość wody zużywanej na pranie to 38 litrów, a maksymalna to około 80 litrów. Oszczędza również energię.


8. Nie rozmrażaj żywności pod bieżącą wodą. Oprócz niewłaściwego zużycia wody wiąże się to z pogorszeniem właściwości produktów. Najlepiej jest wcześniej przenieść żywność z zamrażarki do lodówki.


9. Nie odkręcaj całkowicie kranu, jeśli nie jest to konieczne. Możesz myć ręce lub spłukiwać naczynia pod małym strumieniem bez marnowania wody.


10. Do podlewania kwiatów w ogrodzie wykorzystaj deszczówkę. Można kupić specjalne pojemniki do zbierania wody, które staną się ciekawą ozdobą, a przy tym będą bardzo funkcjonalne.
Te drobne zmiany mogą zaoszczędzić w Twoim domowym budżecie nawet ok 3000 zł rocznie!!!
Jeśli znasz więcej sposobów oszczędzania zasobów wodnych, podziel się z nami w komentarzach!

Komentarze (1)

    • Ola
    • 2021-03-25 13:20:13
    Mój tatuś kiedyś w baterię wmontował gumową płytkę z małą dziurką. Nawet jak bardzo mocno odkręcisz zawór, to woda leciała tylko na 50 procent)))))) Taka była jego walka z mamą co wylewa multum wody do kanalizacji)))))
Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.